• Svet exotických rastlín

Škodcovia a choroby rastlín

Pri pestovaní rastlín sa bohužiaľ stretávame s rôznymi negatívnymi vplyvmi na ich zdravie. Rastlinky často trpia rôznymi živočíšnymi škodcami, poprípade aj chorobami, alebo nakoniec aj rôznymi fiziologickými poruchami, ktoré sú spôsobené nevhodnými podmienkami pestovania. Tu si v skratke povieme najčastejších škodcov v bytových podmienkach s ktorými sa pri pestovaní môžete stretnúť

Živočíšni škodcovia


Sviluška

Ak ste čítali aj moje stránky o pestovaní jednotlivých rastlín tak ste sa už dozvedeli o tom že sviluška je mojím nepriateľom č. 1. Moje problémy s týmto škodcom sú spôsobené prostredím v ktorom rastlinky pestujem. Svilušky pre svoj rast a rozmnožovanie potrebujú suché a teplé prostredie takže bytové podmienky sú ideálnym miestom pre ich život. Svilušky sú drobné pavúčiky ktoré sajú zväčša na spodnej strane listov. Pavúčikovia sú veľmi malí ich veľkosť je do 0,7 mm, takže sú voľným okom skoro neviditeľní. Zbadáme ich podľa prejavu a to sú svetlé fľaky na listoch spôsobené saním štiav. Neskôr ich spozorujeme podľa drobných pavučiniek na koncoch konárikov. Dokážu sa premnožiť veľkou rýchlosťou, preto už pri prvotnom spozorovaní musíme zasiahnuť. Existuje viacero metód boja proti týmto škodcom. Existujú biologické metódy ničenia pomocou dravých roztočov ktoré svilušky napádajú, avšak táto metóda je účinná len ak rastliny nie sú príliš napadnuté. Účinnejšou metódou je použitie chemických prípravkov. Mne sa osvedčil prípravok OMITE 30W, ktorý treba použiť opakovane aby sme zničili aj novovyliahnuté jedince. Treba si dôkladne prečítať informácie na prípravku a bezpodmienečne dodržať ochrannú dobu. Na koniec by som ešte dodal na ktorých rastlinách si svilušky najviac pochutnávajú – teda aspoň v mojich podmienkach. Asi najviac postihnutou rastlinou je mäta ktorú pestujem, potom je to škoricovník, pepíno gold ale aj citrusy v menšej miere.


Vošky

Ďalší zo škodcov z ktorými zvádzam boj sú vošky. Vošky sú ďalším zo škodcov ktoré napádajú bytové (ale nie len bytové) kultúry. V mojom prípade vošky vo veľkom napádajú hlavne rajčiakovce a ďalej pepíno. Na ostatných rastlinkách som zatiaľ (našťastie) problém s týmto škodcom nemal. Pobne ako svilušky aj vošky škodia na rastline saním štiav z listov. Výhoda oproti sviluške je v tom že živočích je väčší a tak ho môžeme jednoduchšie spozorovať a takto získať výhodu pri jeho ničení už v začiatočných štádiách napadnutia.

Molice

je to drobný hmyz s bielymi krídlami ktorý ako predchádzajúce dva druhy sa živý šťavami rastlín a tým tieto poškodzuje. Chemický postrek je nutné opakovať aby sme zahubili aj novoliahnuce sa jedince. Existuje aj biologická ochrana pomocou dravého hmyzu. Avšak s týmto spôsobom ochrany zatiaľ skúsenosti nemám. V mojom prípade molice doposiaľ napadli jedine rajčiakovec ktorý som letnil vonku na balkóne.

Choroby rastlín

Pripravujem




Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach