• Svet exotických rastlín

Cibuľa Perlovka (Allium ampeloprasum var. sectivum)

Cibuľa perlovka

Cibuľa perlovka po latinsky Allium ampeloprasum var. Sectivum, prípadne len A. ampeloprasum skupina cibuliek perloviek je pravdepodobne príbuzná póru. Niekedy je aj radená ku cesnaku (latinsky Allium sativum subsp. Ophioscordon). Vytvára len jeden list podobne ako cesnak a jej cibuľa vyrastá s vedľajšími guľovitými cibuľkami.
Cibuľka perlovka pochádza rovnako ako šalotka z oblasti Stredomoria, kde dodnes rastie plano. V dnešnej dobe sa komerčne pestuje hlavne v západnej Európe, aj keď len v obmedzenej miere, pestuje sa hlavne nekomerčne. Je rozšírená hlavne v Nemecku, Holandsku a Taliansku.

Pestovanie a využitie cibule perlovky

Pre pestovanie vyžaduje veľmi ľahkú nezliehavú pôdu. Rozmnožuje sa cibuľkami, ktoré sa vysádzajú už v priebehu augusta, ľahko prezimuje a úrodu zbierame v priebehu nasledujúceho leta. V trse sa nachádza 5-15 bielych cibuliek s priemerom 15-35mm.
Tento druh sa zväčša konzumuje nakladaný, aj kvôli zlej skladovateľnosti. Chuť ma sladšiu a jemnejšiu od klasickej cibule.  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach