• Svet exotických rastlín

Zimná cibuľa (Allium fistulosum)

Zimná cibuľa

Cibuľa zimná po latinsky Allium fistulosum niekedy označovaná aj ako čínska cibuľa, prípadne japonská cibuľa. Vytvára pomerne malé valcovité cibuľky. Kvetenstvo je svetlo fialové. časom sa vytvorilo niekoľko odlišných foriem a to tzv. ruská, čínska a japonská. Pomerne rozšírená je varieta A. fistulosum var. viviparum. Táto forma zimnej cibule vytvára namiesto kvetenstiev zhluk pacibuliek, ktoré rýchlo vyrážajú nové výhonky a vzniká poschodové cibule. Pacibuľky sa môžu použiť na rozmnožovanie, prípadne aj na konzumáciu.
Pravdepodobne pochádza z divo rastúcich cibulí v pohorí Altaj. Je rozšírená na Sibíri, v Číne, Mongolsku a Japonsku. Do Európy sa dostala cez Rusko koncom stredoveku.

zimna cibula

Kresba zimnej cibule z diela Oskamp, D.L., Vervolg op de Afbeeldingen der artseny-gewassen met derzelver Nederduitsche en Latynsche beschryvingen, vol. 1 (1813)

Pestovanie a využitie zimnej cibule

Cibuľa zimná sa rozmnožuje veľmi jednoducho semenom, delením starých trsov, prípadne pacibuľkami. Semeno vysievame na jeseň, prípadne na jar priamo na stanovište do riadkov na vzdialenosť 20cm odkiaľ sa potom sadba presádza na záhon v spone 30x30cm. V Ázii sa pestujú iným spôsobom, sadia sa tu do brázd, kde sa prihnojujú okopávajú a niekoľko krát sa prihŕňajú sypkou zeminou do výšky prvých pravých listov. Týmto docielime vysokú čiastočne vybielenú nepravú byľ, podobnú póru. Zber úrody je v októbri prípadne novembri.


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach