Ďalším v tomto prípade veľmi netradičným zástupcom tejto skupiny zeleniny je Jaltomata (v češtine nazývaný lileček poléhový). Tvorí malé čierne guľovité plody veľkosti 5-25mm. Pochádza z Mexika. Dorastá do výšky 1-2 metre, bohato sa rozvetvuje. Kvitne kvietkami podobnými rajčiakom, prípadne zemiakom.
Kresba jaltomata z diela Ruiz Lopez, H., Pavon, J., Flora Peruviana, et Chilensis, Plates 1-152, vol. 2(1798-1802); Zdroj: plantgenera.org
Jej pestovanie je údajne veľmi jednoduché a môžeme sa tešiť z bohatej úrody. Na jednej rastline môžeme mať až niekoľko stoviek plodov. Jaltomatu pestujeme podobne ako paradajky, prvé plody prináša už 3 mesiace po výseve a prináša ich postupne až do príchodu prvých mrazov.
Môžeme ich konzumovať surové, prípadne sa z nich robia rôzne mexické jedlá, prípadne na prípravu džemov. Je nutné si dávať pozor aby nedošlo k zámene z ľuľkom čiernym ktorý je jedovatý. Ľuľok čierny má plody matné a listy sú jemne ochlpené. Jaltomáta má plody aj listy lesklé. Dužina jaltomaty je tmavo fialová na rozdiel od ľuľku ktorý má svetlozelenú dužinu.
Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.
Čítajte viacOkrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.
Čítajte viacNájdete nás aj na sociálnych sieťach