• Svet exotických rastlín

Fazuľa gao (Psophocarpus tetragonolobus)

Gao

Latinský názov tohto druhu je Psophocarpus tetragonolobus. Jedná sa o vytrvalú holú lianu s 2-5 metrovými rebrovitými výhonkami. Na jej koreňoch sa blízko povrchu vyvíjajú vretenové hľuzy. Fazuľa gao sa v angličtine niekedy označuje ako krídlatá, alebo štvorhranná fazuľa, tieto pomenovania vychádzajú zo špecifického plodu. Struk fazule gao je štvorhranný, dlhý 6-40cm a široký 1,5-4cm. Vyznačuje sa štyrmi zvlnenými, vrúbkovanými krídlami. Farba struku je bledozelená, niekedy s fialovými fľakmi. Struk obsahuje 5-40 guľatých semien, ktoré sú biele, žlté, hnedé, alebo čierne priemeru do 1cm. Pôvod nie je známi a za jeho pôvodnú vlasť sa považuje buď tropická Ázia, alebo východná Afrika. V tropickej Afrike sa pestujú ako zelenina ešte tri príbuzné druhy a to:

  • Psophocarpus scandens
  • Psophocarpus grandiflorus
  • Psophocarpus palustris

Fazuľa Gao

Kresba fazule gao z diela Blanco, M., Flora de Filipinas, (1875); Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie fazule gao

Rastlinám sa darí v teplom a vlhkom tropickom podnebí, avšak počas vývinu plodov je veľmi vhodné suché obdobie. Existuje veľa kultivarov, ktoré vyžadujú rôzne pestovateľské podmienky. Nezrelé struky sa zberajú cca. 8 týždňov po výseve, zrelé po asi 16 týždňoch. Pre jej tropický pôvod je fazuľu gao u nás možné pestovať len v skleníkoch.

Fazuľa gao je jednou z najvýznamnejších zelenín Ázie a východnej Afriky. Skoro všetky časti rastliny, vrátane koreňov poskytujú výživu bohatú na bielkoviny. Nezrelé struky sa varia, prípadne dusia, zrelé semená sa rovnako varia, prípadne smažia. Semená sa dajú využiť podobne ako sója.  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach