• Svet exotických rastlín

Sója fazuľová (Glycine max)

Sója

Sója fazuľová po latinsky Glycine max je v dnešnej dobe jedna z najvýznamnejších komerčne pestovaných plodín. Využitie sóje je veľmi široké a množstvo produktov zo sóje je dnes obrovské. Sója pochádza z Číny, kde sa pestuje už 3000 rokov. Patrí do rodu Glycine, ktorý má veľký počet druhov, väčšinou divorastúce v Ázii a Amerike. Sója je jednoročná samoopelivá rastlina. Sója rastie ako rozvetvený a ochlpený krík výšky až 1,2 m. Kvitne v strapcoch ktoré majú 5 až 10 kvetov - bielej, ružovej až fialovej farby, z ktorých sa vyvíjajú dvoj- až trojsemenné struky. Semená sú žlté, hnedé, sivé až čierne. Sója je teplomilná rastlina avšak je pomerne odolná voči jarným mrazíkom.

Sója fazuľová

Kresba sóje fazuľovej z diela Zorn, J., Oskamp, D.L., Afbeeldingen der artseny-gewassen met derzelver Nederduitsche en Latynsche beschryvingen, vol. 4 (1800); Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie sóje

Sója je teplomilná rastlina avšak je pomerne odolná voči jarným mrazíkom. Vysievame ju v apríli, prípadne do polovice mája. Nevyhovujú jej ťažké ílovité pôdy. Na vlhkosť je pomerne náročná, hlavne počas klíčenia, ale rovnako aj počas kvitnutia a nasadzovania plodov. Vyžaduje nielen dostatočnú pôdnu vlhkosť, ale aj vzdušnú vlhkosť. Pri nedostatočnej vlhkosti zhadzuje kvety, ale aj nasadené plody. Pre úspešné pestovanie vyžaduje hlboké pôdy bohaté na humus a vápnik. Nie sú vhodné ťažké mokré pôdy, ale na druhej strane, ani ľahké piesočné pôdy. Počas vegetácie pravidelne odburiňujeme. Struky zberáme koncom augusta až v septembri, keď zaschnú listy a aj struky zhnednú a zrno stvrdne.
Sója obsahuje približne 21 % sacharidov a množstvo škrobu, ďalej asi 10 % vlákniny, ale aj množstvo iných látok. Na konzumáciu sa na jednej strane používajú celé semená v najrôznejších úpravách, na strane druhej sa v potravinárskom priemysle zo sóje vyrába celý rad výrobkov ako napr. sójová múčka, krupica, olej, sójové mlieko, maslo, syry, omáčky, náhradky mäsa, ale aj mnoho ďalších výrobkov.

Sója fazuľová

Rastlinka sóje s nezrelými strukmi

Sója fazuľová

Zaschnuté struky sóje

Sója fazuľová

Vylúpané sójové struky


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach