• Svet exotických rastlín

Vigna čínska

Vigna

Vigna (latinsky Vigna ) sú mnohotvárne byliny z čeľade bôbovitých (Fabaceae). Vigna môže byť jednoročná prípadne vytrvalá strukovina s plazivým, popínavým, prípadne aj vzpriameným rastom. Listy sú páperovito chlpaté. Kvitne v 15-40 cm strapcoch bielymi, zelenkastými, prípadne fialovými kvetmi. Celý rod zahrňuje asi 50 rôznych druhov, ktoré sú začlenené do 4 podrodov. Tu si popíšeme niektoré odrody Vigna čínska (rod Vigna, podrod rovnako Vigna). Struky obsahujú 10-16 semien, sú nesploštené, okolo semien vyduté, po dozretí žltkasté. Semená rôzneho tvaru podľa odrody (oválne, vajcovité, prípadne obličkovité), farba je taktiež rozličná. Tu sú niektoré pestované odrody vigny čínskej:

  • Vigna unguiculata - vigna čínska (syn V. sinensis, prípadne V. catjang). Pravdepodobne pochádzajú z tropickej Afriky avšak dnes pestovaná všade v trópoch a subtrópoch.
    • Vigna unguiculata odroda cylindrica - označuje sa aj ako catjang má vzpriamené struky dlhé 7-13cm
    • Vigna unguiculata odroda sesquipedalis - vyznačuje sa luskami dlhými 30-100 cm
    • Vigna unguiculata odroda unguiculata - struky dlhé 20-30 cm

Vigna

Kresba vigny čínskej z Curtis’s Botanical Magazine, vol. 48 (1821); Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie vigny

Vigna Čínska je teplomilná rastlina, preto tomu prispôsobíme aj pestovateľské podmienky. Nechránenú ju pestujeme, len v najteplejších regiónoch. Inde pre dosiahnutie primeranej úrody je nutné pestovať vo fóliovníku, prípadne skleníku. Ak pestujeme vonku potom väčšinou struky nestihnú dozrieť a môžeme zberať len zelené struky. Vysievame, keď teplota pôdy neklesne pod 10st, t.j. najskôr po prvých mrazíkoch, v druhej polovici mája, prípadne začiatkom júna. Vysievame do spony 40x40 cm po 2 semená do jamky. Na pôdu nie je vigna čínska príliš náročná pôda môže byť aj ťažšia, nemusí byť príliš bohatá na živiny. Počas vegetácie zabezpečujeme dostatok vlahy, hlavne počas kvitnutia. Ak chceme použiť ako zeleniny zelené struky tieto zbierame keď sa začínajú struky rozširovať, ak chceme použiť semená struky zbierame po tom ako začnú zasychať.

Použitie je ako pri klasickej fazuli, ako bolo spomenuté použiť môžeme buď nedozreté struky podobne ako zelené fazuľky, prípadne pripravujeme sušené semená. Plody údajne obsahujú toxické látky, ktoré sa ale teplom rozkladajú, takže by sa nemali konzumovať surové, ale vždy tepelne upravené.



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach