• Svet exotických rastlín

Kolokázia jedlá - Taro (Colocasia esculenta)

taro

Kolokázia jedlá po latinsky Colocasia esculenta je ďalšou z hľuznatých tropických plodín. Taro pravdepodobne pochádza z nížinných mokradí v Malajzii. Odhaduje sa, že taro boli v pestované v oblasti vlhkej tropickej Indii už 5000 rokov pred naším letopočtom. Z Indie sa ďalej rozšíril na západ do starovekého Egypta a neskôr bol opísný gréckymi a rímskymi historkmi, ako dôležitá plodina. V Indii je známy ako "Gader". V Indonézii je nazývané Talas alebo keladi. Z hľúz vyrastajú srdcovité listy na dlhých stopkách.

Taro

Kresba kolokázie jedlej z knihy Weinmann, Johann Wilhelm, Phytanthoza iconographia, vol. 1(1737); Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie taro

Jedná sa o tropickú rastlinu takže ak ju chceme pestovať musíme tomu prispôsobiť prostredie, preto pestujeme, len ako interiérovú rastlinu s prípadným letnením, poprípade vo vykurovanom tropickom skleníku. Neznáša preschnutie substrátu, pri preschnutí nadzemná časť rastliny hynie, preto musíme rastlinu pravidelne zavlažovať. Dajú sa pestovať a aj sa pestujú pod vodou.
Hľuzy taro obsahujú oxalát vápenatý a za surova sú jedovaté, avšak po tepelnej úprave sú jedlé. Používajú sa podobne ako klasické zemiaky.  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach