• Svet exotických rastlín

Ženšen pravý (Panax ginseng)

Ženšen

Ženšen pravý po latinsky Panax ginseng pochádza z ďalekého východu, je rozšírený na východe Ruska, v Kórei a v severovýchodnej Číne. Rastie hlavne v zmiešaných lesoch, v ľahkých pôdach s listovkou. Vo väčšine oblastí svojho pôvodného výskytu je chránený a jeho zber je zakázaný. V týchto oblastiach boli vyvinuté techniky na jeho umelé pestovanie, to je však náročné a to sa prejavuje v cene za koreň ženšenu. Najviac cenený je 6 ročný koreň.
Ženšen pravý je vytrvalá bylina s mrkvovitým, dužnatým a žlto-šedo sfarbeným koreňom, z čeľade aralkovitých (Araliaceae). Vytvára zväčša jednu byľ vysokú 70 cm ukončenú 5-početnými listami. Kvety sa tvoria na konci kvetnej stopky, v počte 5-16 zelenobielej farby a sú zväčša obojpohlavné. Plod je šťavnatá, červená bobuľa s jedným až troma semenami. Semená pred výsevom je nutné stratifikovať (to je musia prejsť obdobím chladu) a podľa niektorých zdrojov klíči až po dvoch rokoch. Koreň ženšenu rastie relatívne pomaly a napr. jednoročná rastlina má koreň hrúbky tuhy ceruzky.

Okrem ženšenu pravého sa pestujú ešte dva príbuzné druhy a to

  • Ženšen päťlistý(Panax quinquefolius)- Pochádza z východného pobrežia USA, kde rastie zväčša v listnatých lesoch. Na pestovanie je menej náročný a preto sa jeho pestovanie rozšírilo aj do iných krajín, kde sa komerčne pestuje. Aj u nás sa môžeme stretnúť so semenami tohto ženšenu a pokúsiť sa o jeho pestovanie aj napr. v nádobe. Vyžaduje ľahké humózne pôdy. Oproti pravému ženšenu však koreň obsahuje len tretinu účinných látok.
  • Ženšen nepravý(Panax pseudoginseng)- ten pochádza z juhovýchodnej Ázie, kde sa pestuje v listnatých subtropických lesoch.

Ženšen patrí medzi najvýznamnejšie liečivé rastliny v Číne, ale aj v ostatnej Ázii. Zoznam liečivých účinkov je veľmi rozsiahly a je málo oblastí, kde by sme jeho liečivé účinky nevyužili.

Ženšen päťlistý

Kresba Ženšenu päťlistého z knihy Barton, W.P.C., Vegetable materia medica of the United States, vol. 2 (1818)

Pestovanie a využitie ženšenu

Pestovanie ženšenu pravého v našich podmienkach je veľmi náročné a zaistiť mu podobné podmienky ako má vo svojej domovine, môže byť niekedy skoro nemožné. Ako bolo spomenuté vyššie je nutné semená pred výsevom stratifikovať a klíčia pri teplote 12-15°C a pôdnej vlhkosti okolo 10%. Ideálne pH pôdy by malo byť v rozmedzí 5,5-6,5. Spočiatku sú mladé rastliny veľmi náchylné na hnilobu a rôzne hubové choroby. Takže pred výsevom je dobre substrát dezinfikovať a použiť aj na semená nejaký fungicíd. Po druhom roku znesie prezimujúci koreň údajne teplotu siahajúcu k -40°C. Počas sezóny vyžaduje pritienenie a neznáša slnečný úpal. Neprospieva mu pestovanie v oblasti kde rastú duby. Najlepšie počas sezóny rastie pri teplote 21-25°C počas zimy toleruje náš mráz. Na hnojenie používať len organické hnojivá, ale len v obmedzenom množstve. Najlepšie je použiť kompost z lístia. Toľko niekoľko základných rád ohľadom pestovania ženšenu.



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach