• Svet exotických rastlín

Ovocie achacha

Achacha prípadne pôvodné juhoamerické pomenovanie achachairú je ovocie pôvodne pochádzajúce z amazonskej oblasti v Bolívii. Okrem Bolívie sa v súčasnosti achacha ešte komerčne pestuje v Austrálii. Pôvodný indiánsky názov achachairú znamená medový bozk. Jedná sa o plod tropického stromu garcinia humilis , ktorý je príbuzný aj u nás trochu lepšie známemu mangostanu . Zrelá achacha má zhruba veľkosť vajíčka a krásnu žltú farbu. Vo vnútri hladkej šupky, ktorá sa dá pomerne dobre olúpať, je jemná biela dužina obsahujúca ťažko oddeliteľné hnedé semienka pripomínajúce mandľu. Plod zväčša obsahuje dve semienka, jedno z nich je niekedy nie plne vyvinuté.
Toto ovocie bolo donedávna známe len lokálne v Bolívii, ale v posledných rokoch sa začína objavovať aj na pultoch našich obchodov. Je to hlavne vďaka komerčnému pestovaniu v Austrálii, čo je jediné miesto okrem Bolívie kde sa pestuje. Ovocie bolo v roku 2012 ocenené v oblasti inovácii ovocia a zeleniny. Obrovskou výhodou achacha, v porovnaní s iným tropickým ovocím, je možnosť pomerne dlhého skladovania. Pri teplote okolo 15°C a vyššej vzdušnej vlhkosti vydržia čerstvé niekoľko týždňov. Achacha-u nikdy neskladujeme v chladničke, ak si ovocie chceme pred konzumáciou vychladiť do chladničky ju dáme len na pár hodín tesne pred podávaním. Na suchom vzduchu sa môže šupka vysušiť a "zvráskavieť", toto však nie je problém a dužina vo vnútri je v poriadku. Preto ak chceme zabrániť vysušeniu, umiestnime ovocie do vrecka, prípadne uzavretej misky. Na rozdiel väčšiny iného ovocia achacha po obratí už viac nedozrieva, preto sa musí zberať dokonale dozretá.

Ovocie achacha

Aj takto si sa predáva tropické ovocie achacha

Ako jesť ovocie achacha

Porciovanie achacha je nenáročné. Sladkokyslá dužina je ukrytá v krehkej šupke ktorú môžeme buď jednoducho obrezať dookola a dužinu vybrať, prípadne len prasknúť nechtom a šupku rozlomiť. Ovocie dokážu lúpať jednoducho aj deti. Chuť achacha je lahodná sladko - kyslá a patrí k jednému s najchutnejších tropických ovocí. Vo vnútri dužiny sa nachádza 1- 2 semienka ktoré sa nejedia, pretože sa od dužiny oddeľuje ťažko ovocie si vložíme do úst a ojeme semienka, ktoré potom vypľujeme. So semienok sa môžeme pokúsiť vypestovať zaujímavú tropickú rastlinku. Ako bolo spomenuté vyššie olúpanú kôru môžeme použiť na prípravu zdravého nápoja.
Aj keď zatiaľ predaj ovocia chacha nie je príliš bežný občas sa v poslednej dobe môžeme stretnúť s týmto ovocím aj na pultoch našich obchodov. Cena podobne ako pri iných tropických ovociach je trochu vyššia, ale vďaka svojej chuti a vlastnostiam sa určite oplatí kúpiť si toto zaujímavé ovocie.

Achacha šúpanie

Krehkú šupku môžeme dookola obrezať jemne nožom

Achacha šúpanie

Prípadne môžeme šupku len prasknúť nechtom a rozlomiť

Achacha

Potom šupu rozdelíme a zvnútra vyberieme lahodnú dužinu stromček liči.

Achacha

Chutná dužina vybratá so šupky pripravená na jedenie stromček liči.

Achacha

Cmúľaním objeme semienka, ktoré sa nejedia

Použitie ovocia achacha

Zväčša sa ovocie achacha je čerstvé po vylúpaní so šupky. Okrem toho sa samozrejme dá použiť na prípravu ovocných šalátov, rôznych drinkov a podobne. Okrem dužiny je možné využiť aj šupky ktoré nám ostanú. Ich chuť je výrazná trpká a preto sa nejedia, avšak je ich možné použiť na prípravu osviežujúceho, zdravého nápoja. Do jedného listra vody nalámeme šupky so 6-8 plodov a necháme vylúhovať v chladničke aspoň cez noc, lepšie aj dlhšie. Voda získa oranžovú farbu. Scedíme šupky, dochutíme cukrom a môžeme piť, prípadne použiť ako základ rôznych drinkov.

Priemerné nutričné hodnoty ovocia achacha

V niektorých zdrojoch sa achacha začína označovať ako "superovocie". Bohužiaľ detailné informácie ohľadom nutričného zloženia nie sú dostupné. Z dostupných zdrojov sa môžeme dozvedieť, že ovocie je bohaté na antioxidanty, vitamín C, draslík, vápnik, roboflavín, na druhejs trane neobsahuje príliš veľa cukru. V šupke ktorá je sama o sebe nie príliš chutná je obsiahnutá kyselina hydroxycitrónová (HCA) a arginín, ktoré môžeme jednoducho získať vylúhovaním šupiek vo vode.
Vďaka nízkemu obsahu cukru je ovocie vhodné pre diabetikov a ľudí s kardiovaskulárnymi problémami a pri rôznych diétach.Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si ako jesť ďalie exotické ovocie

Prečítajte viac informácií o strome achacha a možnosti jeho pestovania


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach