Je to subtropický vždyzelený mohutný strom dorastajúci do výšky 10-20 metrov. Môžeme sa stretnúť s rôznymi pomenovaniami napr. Litchy, Lichi, Lichy, Lychee, ale aj dvojslivka čínska. Rastlina, ako už názov napovedá pochádza z Číny, resp. z juhovýchodnej Ázie, ale v dnešnej dobe sa pestuje v rôznych subtropických, ale i tropických oblastiach. V Číne sú záznamy o jeho pestovaní staré 4000 rokov. Rastlina je charakteristická podlhovastými listami tmavozelenej farby, ktoré sú v mladosti načervenané. Kvitne v hustých strapcoch na koncoch konárikov. Viac informácií o tomto zaujímavom ovocí sa môžete dočítať na stránkach o plode liči. Liči patrí do štvorice príbuzných populárnych tropických druhov (zaradených do rôznych rodov), ale veľmi podobných a patriacich do rovnakej čeľade. Sú to:
Rastliny sú si podobné a podobné majú aj plody.
Vypestovanie si rastlinky zo semienka je veľmi nenáročné. Klíčivosť semien je pomerne dobrá, aj keď určite nie 100%, ale pri zasiatí viacerých semien sa nám z veľkou pravdepodobnosťou podarí vypestovať aspoň nejakú rastlinku. Po skonzumovaní plodu je treba semeno opláchnuť v teplej vode, aby sme sa zbavili zvyškov dužiny. Vyberáme plné semená (nie malé nevyvinuté, pretože tie vznikli pravdepodobne z neopelených kvetov a rastlinka by nám z nich určite nevyrástla). Semeno zasejeme do substrátu na plocho a udržujeme substrát vlhký. Prvé semená môžu začať klíčiť už po týždni, ale doba klíčivosti môže byť aj 3 a viac týždňov. Mladé rastlinky sa snažíme nevystavovať priamemu slnku a hnojiť začíname až neskôr, pretože mladá rastlinka čerpá živiny zo semena. Po tom keď nám rastlinka zmocnie ju môžeme preniesť cez sezónu von.
Hlavným problémom pri pestovaní liči býva zväčša hnednutie koncov listov, resp. hnednutie okrajov listov. Existuje množstvo protichodných názorov. Väčšina názorov je, že hnednutie listov spôsobuje preschnutie substrátu resp. nižšia vzdušná vlhkosť. Preto je dobré substrát udržovať stále vlhký a vyvarovať sa tomu, aby substrát preschol, vhodné je aj pravidelné rosenie rastlinky (Kvalitné postrekovače za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu). Hlavná príčina však je pravdepodobne pH substrátu. Liči vyžaduje kyslejšiu pH reakciu substrátu, takže do pestovateľského substrátu nezabudneme namiešať podiel rašeliny. Pre polievanie používame najlepšie dažďovú vodu, prípadne aspoň niekoľko dní odstátu vodu z vodovodu. Rastline veľmi vyhovuje letnenie a v zime prenesenie do svetlej miestnosti s teplotami 10-15°C. Rastlina by mala zniesť aj krátkodobejší pokles teploty, ale zimovaniepri dlhodobo nízkej teplote nie je vhodné. Rastlinka potrebuje svetlé stanovište, ale v mladosti pozor na priamy slnečný úpal. Lístky mladých rastlín sú červené a až časom zozelenejú. Rastlinku nepresádzame príliš často a skôr hneď od začiatku sa snažíme použiť väčšiu nádobu.
Doviesť rastlinku Liči zo semienka pestovanú v našich podmienkach v nádobe do plodnosti bude asi veľmi ťažké. Literatúra uvádza že semenáče nastupujú do plodnosti min po 7 rokoch, ale môžu aj oveľa neskôr. Takže aj keď sa pustíte do pestovania tejto peknej rastlinky pohnútkou by Vám nemala byť vidina produkovania vlastných plodov Liči, ale skôr radosť z krásneho stromčeka. Ak by ste mali záujem ochutnať plody z vlastného stromčeka je nutné si zabezpečiť rastlinu vypestovanú z odrezku rodiaceho stromu, resp. rastlinku vypestovanú vzdušným potápaním. Takýto stromček by mal nastúpiť do plodnosti v 3 – 4 roku.
Mladá rastlinka Liči
Mladá rastlinka Liči
Mohutný strom Liči
Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.
Čítajte viacOkrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.
Čítajte viacNájdete nás aj na sociálnych sieťach