Longan je tropické resp. subtropické ovocie, s ktorým sa výnimočne môžeme stretnúť aj v našich obchodoch, ale skôr na cestách po teplých krajinách. Longan patrí do čeľade Sapindaceae, po slovensky mydlovníkovité. Názov je odvodený z čínskeho Loong Ngan čo znamená dračie oko – kvôli podobnosti s okom po vyšúpaní z oplodia. Je príbuzný liči a niekedy je označovaný ako „mladší brat liči“. S liči je longan podobný aj vzrastom. Príbuzný je aj s rambutanom. Pochádza z oblastí juhovýchodnej Ázie, kde sa pestuje, obľúbený je aj v južnej Číne.
Jedná sa o vždyzelený vzrastlý strom. Je pomerne chladuvzdorný a staršie rastliny znesú pokles teploty aj -4°C. Preto sa pestuje výrazne viac na severe a vo väčších nadmorských výškach ako čisto tropický strom rambutanu. Drobné zelenožlté kvety sa objavujú na termináloch vetiev po obvode stromu. Samčie aj samičie kvety sú na jednom strome, ale nie sú samoopelivé a na opelenie potrebujú opeľovača. Po opelení sa vyvíjajú plody – kôstkovice s priemerom 2-4 cm. Vyrastajú v strapcoch po 10-80 plodov. Povrch oplodia je na rozdiel od liči a aj rambutanu hladký, hnedej farby so svetlejšími škvrnami. Dužina je svetlá, rôsolovitá podobná liči. Dužina je pomerne tenká a vo vnútri sa nachádza tmavé, lesklé semeno.
Existuje veľké množstvo kvalitných odrôd longanu, sú to napr. ChienLeiu, Daw, DuanYu, Champoo, Kohala a mnoho ďalších. Pestuje sa ešte jeden blízko príbuzný druh a to Euphoria malaiensis Radlk.
Jedná sa o tropický strom pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie, pestovaný hlavne v Malajzii. Plody škoricovo hnedé. Sú guľovité a veľmi podobné longanu. V dnešnej dobe je zväčša považovaný za rovnaký druh, prípadne označenie len ako synonymum.
Rastlina longanu z diela Transactions of the royal horticultural society of London, vol.2 (1822); Zdroj: botanicus.org
Na rozdiel od už spomenutého rambutanu sa jedná skôr o subtropickú rastlinu, ktorej vyhovuje mierne suchšie zimy a teplá jar a leto. Na pôdu nie je longan náročný, vyhovujú mu výživné ílovité pôdy a nevadí ani vyššia spodná voda. Oproti liči je chladuvzdornejší a ako bolo spomenuté znesie aj pokles teploty pod bod mrazu, samozrejme, len krátkodobý. Znáša aj veterné stanovište, rastliny je nutné chrániť pred priamym slnečným úpalom. Na to, aby priniesol bohatú úrodu potrebuje chladnejšie zimovanie.
Rozmnožuje sa vzdušným potápaním, prípadne štepením. Semenáče sa používajú výhradne ako podpníky, pretože nepreberajú vlastnosti rodičovskej rastliny a plody prinášajú pomerne neskoro, niekedy až po 20 rokoch. Je ich možné rozmnožovať aj odrezkami. Po štepení prinášajú úrodu po zhruba štyroch rokoch.
Plody sa používajú hlavne čerstvé ako stolové ovocie. Svojou kvalitou však nedosahujú kvalitu liči, chuť plodov je výrazne sladká. Plody vydržia v chlade aj niekoľko týždňov.
Rastlina longanu s plodmi
Krátky fotonávod ako postupovať pri šúpaní longanu a spôsob jedenia longanu. Longan chutí najlepšie vychladený, hlavne pre výrazne sladkú, niekedy trochu mdlú chuť. Longan sa šúpe veľmi jednoducho, podobne ako liči. Najskôr mierným ztlačením, prípadne nechtom praskneme krehkú šupku. Zo šupky jednoducho vyberieme dužinu, ktorá obsahuje malé tmavohnedé nejedlé semeno.
Chutné plody longanu
Najskôr praskneme šupku
Vyberieme oplodie
Z oplodia vyberieme malé tvrdé semienko, prípadne jeme ako čerešňu s tým že semienko vypľujeme
Návod na čistenie longanu od dovozcu tohto netradičného tropického ovocia
Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.
Čítajte viacOkrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.
Čítajte viacNájdete nás aj na sociálnych sieťach