• Svet exotických rastlín

Anona (Rod. Annona)

Anona

Annona je rod kvitnúcich rastlín patriacich do čeľade Annonaceae (anonovité), obsahujúci až 166 druhov tropických, prípadne subtropických stromov, alebo kríkov. Do čeľade anonovité patrí aj u nás pestovateľná asimina triloba (alebo aj paw-paw). V súčasnosti sa hlavne pre svoje ovocie pestuje, len niekoľko druhov annon. Okrem ovocia sa niektoré druhy pestujú pre využitie v tradičnej medicíne. V nasledujúcich riadkoch si predstavíme niektoré druhy.

Čerimoja (Annona cherimola Mill.)

Čerimoja, alebo aj anona trojlupienková je vždyzelený, prípadne poloopadavý strom, alebo krík dorastajúci do výšky 3-9m. Pochádza zo severnej časti Južnej Ameriky z Ánd. Rastie v horách trópov a v subtrópoch. Bledozelené listy sú na oboch stranách jemne chlpaté. Plod vzniká zrastením plodolistov po opelení kvetov. Plod je kužeľovitý, prípadne srdcovitý s typickým šupinatým, hrboľatým povrchov vzniknutý zrastením bobúľ. Po dozretí je pod tenkou šupkou kašovitá sladkokyslá dužina s príjemnou arómou. V dužine sa nachádzajú čierne lesklé semená, ktoré sú jedovaté. Semená obsahujúce alkaloidy sa spracovávajú a používajú ako insekticídy. Plody sa jedia po úplnom dozretí, tak že sa plod rozreže a dužina sa vyjedá lyžičkou.

Anona trojlupienková

"Šupinatý" plod cherimoya

Pestovanie Čerimoje

Je to rastlina tropických pohorí, kde sa pestuje do výšky až 2000m. Preto jej vyhovuje skôr chladnejšie subtropické podnebie s menším množstvom zrážok. Ako jediná anona, ktorej plody môžeme kúpiť aj v európskych obchodoch. Rozmnožuje sa zväčša semenami, semenáčiky potom rodia od 4-6 roku. Môžeme ju však rozmnožovať aj odrezkami, štepením, prípadne vzdušným potápaním. Pre zvýšenie úrody môžeme kvety ručne opeľovať. Čerimoji doprajeme vzdušný substrát, primeranú zálievku a počas zimy odpočinok a teploty pod 10°C, vtedy znížime zálievku na minimum, hnojenie vynecháme úplne. Znesie krátkodobo aj pokles teploty pod bod mrazu.

Anona sieťkovaná (Annona reticulata L.)

Anona sieťkovaná je do 10m vysoký vždyzelený, prípadne v období sucha opadavý strom. Pochádza Z Karibskej oblasti a pestuje sa aj v strednej a južnej Amerike. Tmavozelené kožovité listy rastú vo dvoch radoch. Kvety rastú v previsajúcih strapcoch po 2-10. Ako všetky anony aj plod anony sieťkovanej tvoria zrastené bobule, tvoriacich sa z množstva plodolistov. Plody sa konzumujú prezreté, po rozrezaní sa dužina vyjedá lyžičkou. Dužina je menej šťavnatá a tak nie sú až tak populárne ako iné druhy anon. Semená ako aj ostatné časti rastlín sú jedovaté.

Anona sieťkovaná

Obrázok anony sieťkovanej z diela Descourtilz, M.E., Flore médicale des Antilles, vol. 2 (1822)

Pestovanie Anony sieťkovanej

Pre pestovanie vyžaduje subtropické až tropické bezmrazé podmienky. Vyžadujú ľahkú priepustnú výživnú pôdu. Rozmnožujú sa hlavne semenami. Semenáče rodia v 4 - 9 roku.

Kvanabána (Annona muricata L.)

Anona mäkoostnatá, alebo aj kvanabána (quanabana) je tropický vždyzelený strom dorastajúci do výšky max. 10 m. Pochádza z karibskej oblasti a zo severu Južnej Ameriky. Listy sú tuhé kožovité na rube matne zelené, na rube lesklé tmavozelené. Obojpohlavné kvety vyrastajú priamo z kmeňa, prípadne z hrubších konárov (tzv. kauliflória). Plod dorastá do veľmi veľkej veľkosti a môže vážiť až 6kg. Povrch je rozdelený na kosoštvorcovité polia na povrchu každého je mäkký osteň. Dužina je biela po dozretí mäkká, kašovitá a vláknitá, na vzduchu rýchlo hnedne. Plody obsahujú početné tmavé semená, ktoré sú jedovaté. Jedovaté sú aj ostatné časti rastliny. Z plodov sa niekedy pripravuje víno, prípadne rozmixované a zmiešané s vodou, alebo mliekom slúžia ako osviežujúci nápoj.

Anona mäkkoostnatá

Obrázok kvanabána z diela Nooten, B.H. van, Fleurs, fruits et feuillages choisis de l’ille de Java: peints d’apres nature, (1880)

Pestovanie Kvanabána

Jedná sa o tropický druh, vyžadujúci teplé a vlhké podnebie. Znáša aj menej výživné zeminy. Rozmnožuje sa zväčša semenami. V trópoch prináša úrodu počas celého roka.

Horská anona (Annona montana Macf.)

Horská anona, alebo aj graviola pochádza zo strednej Ameriky, amazónie a Karibiku. Vo svojej domovine sa pestuje do nadmorskej výšky 650 metrov. Patrí medzi odolné tropické rastliny a krátkodobo znesie aj pokles teploty pod bod mrazu. Znesie širokú škálu pôdnych typov. Je to vždyzelený strom dorastajúci do výšky 10m so širokou korunou a lesklými listami. Pripomína Annonu muricata , ale má širšie rozloženú korunu a veľmi lesklé listy. Plody sú takmer okrúhle s priemerom do 15cm, vyznačujú sa hrubými ostňami po celom povrchu. Obsahuje žltú vláknitú dužinu, kyslej až horkokyslej chuti, preto sa nepestuje príliš často. V dužine môžeme nájsť početné svetlohnedé semená.

Horská anona

Obrázok horskej anony autora Stahl, A., Etudios sobre para la flora de Porto-Rico (1883-1888)

Pestovanie a využitie horskej anony

Horská anona sa pestuje hlavne zo semien. Vo svojej domovine prináša prvú úrodu po 3 rokoch. Na pôdu nie je náročná. V zime jej môžeme dopriať odpočinok s teplotami okolo 10st. Ako bolo spomenuté v predchádzajúcej časti znesie aj krátkodobo pokles teploty jemne pod bod mrazu.
Svoje využitie môže nájsť ako pomerne odolný podpník pre ostatné anony. Kvôli horším chuťovým vlastnostiam sa horská anona používa v tradičnej medicíne hlavne v Južnej Amerike a Karibiku. Ovocie, semená, kôra, listy, korene sa používajú pri liečbe črevných parazitov, kašľa , rôznych zápalov, cukrovky a hypertenzie, ale aj mnohých ďalších problémoch. Ako aj iné anony obsahuje malé množstvo neurotoxické alkaloidov, hlavne annonacín.

Sonkoja (Annona purpurea Moç. & Sessé ex Dunal.)

Anona purpurová, vo svojej domovine častejšie nazývaná soncoya (alebo sincuya) je tropický strom, alebo ker. Soncoya je podobne ako niektoré ďalšie anony poloopadavá, keď v období sucha zhadzuje čaasť, prípadne všetky listy. Jedná sa o nižší strom dorastajúci do výšky 6-10 metrov s listami porastenými chĺpkami. Kvitne veľkými výrazne vonnými kvetmi. Pochádza z tropických oblastí strednej Ameriky, kde sa pestuje v prevažnej miere nekomerčne. Pestovanie soncoye sa rozšírilo aj do niektorých regiónov tropickej Ázie. Plod je vajcovitý, alebo guľatý s priemerom 15-20cm. Povrch plodu je pokrytý kužeľovými výstupkami na konci ukončených háčikom. Dužina je žltá prípadne žltooranžová, vláknitá príjemnej chuti a arómy. Obsahuje početné tmavohnedé semená. Komerčné pestovanie tohto druhu nie je rozšírené.

Anona purpurová

Obrázok anony purpurovej z diela Hooker’s Icones Plantarum, vol. 26 (1897)

Pestovanie a využitie anony purpurovej

Jedná sa o tropickú rastlinu, ktorá sa pestuje jednoducho zo semena. Anona purpurová môže byť pestovaná aj ako kontajnerová rastlina. Semená majú rôznu dobu klíčenia od 1 do 6 mesiacov. Vyžaduje si však tropické podmienky, t.j. vyššiu teplotu a vysokú vzdušnú vlhkosť.
Jedia sa čerstvé dozreté plody, prípadne sa používa na prípravu nápojov. Podobne ako aj ostatné onony sa využívajú pri liečbe rôznych zdravotných problémov.

Anona šupinatá (Annona squamosa L..)

Anona šupinatá je nízky, široko rozkonárený strom, resp. ker dorastajúci do výšky 3-8m. Ako aj iné anony je čiastočne, alebo úplne opadavý v období sucha a pri nižšej teplote. Anona šupinatá je veľmi podobná s Kvanabána (Annona muricata)

Anona šupinatá

Obrázok anony šupinatej z diela Curtis’s Botanical Magazine, vol. 58 (1831)

Pre pestovanie vyžaduje tropické prípadne teplé subtropické oblasti z teplotami v zime neklesajúcimi pod 15°C. Pri teplote pod 10°C opadávajú listy a teplota tesne pod 0°C rastlinu zabíja. Mimo tropických oblastí je nutné umelé opeľovanie, napr. štetcom.
Jedná sa o najrozšírenejšiu anonu v tropickej oblasti. Využíva sa ako chutné tropické ovocie. Okrem toho rovnako aj iné anony obsahujú rôzne časti rastliny (semená, korene) jedovaté alkaloidy a napr. olej lisovaný zo semien sa používa ako insekticíd.

Ostatné anony

Okrem popísaných anon existuje a je aj pestovaných ešte veľké množstvo ďalších druhov, ktorých význam však nie je príliš veľký. Tu je ešte niekoľko ďalších druhov:

  • Annona cacans (Araticum Cagao)
  • Annona conica (Annona conica)
  • Annona scleroderma (Poshe-te)
  • Annona senegalensis – (Wild Custard Apple)
  • Annona spraguei (panamská čerimoja)
  • ............... a mnoho ďalších

  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach