• Svet exotických rastlín

Pawpaw (Asimina triloba (L.) Dunal)

pawpaw

Pawpaw, alebo po latinsky Asimina triloba je ďalšou z exotických rastlín, ktoré za vhodných podmienok môže pestovať nechránene aj v našich klimatických podmienkach. Na Slovensku sa môžeme stretnúť s rôznymi označeniami hlavne spomínané pawpaw, ale aj banán severu, indiánsky banán, prípadne slovenský botanický názov Asimina trojlaločná, v češtine označovaný ako Muďoul trojlaločný. Strom pochádzajúci z východnej časti spojených štátov. Patrí do čeľade Annonaceae (anonovité), podobne ako rod Anona, ktorý zahŕňa mnoho ovocných druhov medzi nimi aj známu čerimoju. Pawpaw je jediný zástupca tejto čeľade pochádzajúce z mierneho pásma, ostatné druhy rastú, len v tropickom prípadne subtropickom podnebí. Jedná sa o najväčšie ovocie pochádzajúce zo severnej Ameriky a využívané domorodými Indiánmi po stáročia. V literatúre je prvýkrát spomenutý španielskou výpravou z roku 1541. Paw-paw je opadavý, nižší strom, prípadne rastie vo forme kra a dorastá do výšky max 10-11m, zväčša však len 3-5m. Rastlina je veľmi dekoratívna vyznačuje sa veľkými listami tmavozelenej farby, ktoré sa na jeseň sfarbujú na žlto, neskôr hnednú. Kvetu sú veľké najskôr zelené, potom bordovej farby a kvitnú postupne ešte pred olistením. Sú obojpohlavné okolo piestika je množstvo tyčiniek. Pre opelenie je však potrebná zväčša druhá rastlina, pretože peľ nedozrieva v rovnakom čase ako blizna a tým je obmedzená možnosť samoopelenia. Preto pre zaručenú úrodu potrebujeme minimálne 2 rastliny, najlepšie inej odrody. Kvety nie sú opeľované včelami, ale opeľujú ich muchy, prípadne iný hmyz avšak nie príliš zaručene, preto je odporúčané pri domácom pestovaní ručné opelenie. Po opelení sa vytvorí plod pawpaw – bobuľa žlto-zelenej až hnedej farbydorastajúca do dĺžky 5-15cm a hmotnosti 20-500g. V mäkkej žltkastej dužine sa nachádza niekoľko pomerne veľkých hnedých až čiernych semien veľkých 15–25 mm. Plody dozrievajú v septembri až októbri. Dozreté plody zo stromu opadávajú.Semená a listy sú mierne jedovaté, v závislosti na citlivosti jednotlivca.

Bolo vyšľachtených mnoho rozličných odrôd paw-paw, medzi najznámejšie patria:

  • Overleese
  • Prima
  • Taytwo
  • Mary (Foos) Johnson
  • Sunflower
  • Mango
  • Davis
  • Georgia
  • Sweet Alice
  • Mitchel
  • ... a mnoho ďalších
  • Asimina triloba / pawpaw kvet

    Zaujímavé kvety asiminy, ktorý je zväčša opeľovaný muchami, prípadne mravcami ; Zdroj: Marián Ftorek

    Pestovanie a využitie pawpaw

    Jedná sa o rastlinu ktorú pomerne úspešne môžeme pestovať aj v našich podmienkach. Pochádza z vlhších miernych oblastí severnej Ameriky. Pre rastliny je najvhodnejšie mierne studené zimy, teplé až horúce leto a približne 80cm ročný úhrn dažďových zrážok. V zime znesú staršie rastliny mráz až do -25°C, mladšie rastlinky však musíme samozrejme pred mrazom chrániť. Mladé rastlinky neznášajú priamy slnečný úpal, preto ich pestujeme v tieni. Starším rastlinám už priame slnko nevadí. Pre úspešné pestovanie musí mať paw-paw minimálne 160 bezmrazích dní. Pre pestovanie je najvhodnejší hlboký, výživný, priepustný, dobre zavlažovaný substrát, najlepšie s mierne kyslým pH 5.5-7.0, ale znesie aj mierne vápenaté zeme. Nevhodné sú zasolené a ťažké zamokrené pôdy. V prvých dvoch rokoch pestovania je nutné mladé stromčeky chrániť pred priamym slnkom a pravidelne zalievať, v zime chrániť pred mrazom. Paw-paw je veľmi náchylný na presádzanie, takže by sme mali stromček zasadiť na konečné stanovisko, pretože pokusy o neskoršie presadenie vo väčšine prípadov končia uhynutím rastliny. Pri presádzaní musíme dávať veľký pozor na poškodenie koreňov a rastliny presádzať z kontajnera veľmi opatrne. Rastliny presádzame na jar pred začiatkom vegetácie. Rozmnožovať môžeme asiminu aj vegetatívne aj generatívne. Pre získanie kvalitných rastlín sa semenáče vrúbľujú, prípadne očkujú. Štepenie prevádzame na 2-3 ročné semenáče. Zakorenenie odrezkov je skoro nemožné. Môžeme ešte použiť odsadenie koreňových výmladkov. Ďalšou možnosťou je pestovanie paw-paw zo semena. Je to pomerne jednoduché a pri dodržaní niekoľkých zásad je klíčivosť pomerne vysoká. V prvom rade nesmieme nechať semená uschnúť, pretože dochádza k zničeniu zárodku. Pred výsevom je vhodná studená stratifikácia po dobu 90-120 dní (semená umiestnime na chladné miesto 0-7°C napríklad do vlhkého piesku). Potom semená zasadíme do vyššej nádoby a pri teplote 25-30°C začnú klíčiť za 18-24 dní, veľký pozor si musíme dať, aby sme mladé semenáče pestovali v tieni. Semenáče začínajú rodiť zhruba po 5-7 rokoch keď dosiahnu výšku 2 metre. Štepené rastliny začínajú rodiť skôr. Mladé stromy chránime pred preťažením prebierkou plodov. Na rez nie je pawpaw príliš náročný a režeme len na udržanie primeraného tvaru koruny. Počas sezóny môžeme prihnojovať a počas suchšieho obdobia aj zavlažujeme.
    V našich podmienkach strom netrpí chorobami ani škodcami. Vo svojej domovine sa občas vyskytuje niekoľko málo škodcov, ale tie nespôsobujú väčšie škody hlavne vďaka obsahu prírodných insekticídov.

    Využitie plodov je hlavne ako čerstvé ovocie. Dužina je sladká a aromatická, chuť pripomína exotické ovocia.Jeme tak, že plod rozrežeme po dĺžke na polovicu a vyjedáme lyžičkou. Pozor na semená – tie sú mierne jedovaté, sú však jednoducho oddeliteľné od dužiny. V kuchyni sa používa podobne ako banán hlavne v receptoch bez tepelnej úpravy. Plody, prípadne dužina sa môže zmrazovať, prípadne použiť na prípravu zmrzlín. Plody sú veľmi náchylné na otlačenie, preto pri zbere dávame pozor aby sme plod nepoškodili. Dozreté plody je možné pri izbovej teplote skladovať 2 dni, v chladničke do týždňa. Nezrelé plody sú schopné dozrieť aj o zbere pri izbovej teplote. V tomto prípade môžu byť skladované aj 2 týždne v chladničke. Neskladujeme pri teplote pod 4°C.

    Samičia a samčia fáza kvitnutia asimina triloba

    Vľavo samičia fáza kvitnutia, vpravo samčia fáza, kedy dozrieva peľ; Zdroj: Marián Ftorek

    Pawpa plod

    Plod pawpaw na strome



    Ad
    • Svet exotických rastlín

    • Citrusár.sk

    • Všetko o citrusoch

    Exotické ovocie

    Tropické ovocie

    Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

    Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

    Čítajte viac

    Ostatné rastlinky

    Exotická zeleninna

    Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

    Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

    Čítajte viac

    Pridajte sa k nám:

    Nájdete nás aj na sociálnych sieťach