Medovka lekárska latinsky (Melissa officinalis) je trvácna bylina čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae). Môžeme sa stretnúť so staršími pomenovaniami ako včelník, meduň, Pôvodne pochádza pravdepodobne z východného Stredomoria a malej Ázie, kde sa bohato vyskytuje. V strednej Európe sa pestuje na záhradkách hlavne ako liečivá bylina. Zo stonky vyrastajú tmavozelené, vajcovité, po okrajoch pílkovité, ochlpené lístky. Rastlina vonia príjemne citrónovo. Kvitne v pazuchách vrchných lístkov bielymi, obojpohlavnými kvietkami. Tvorí malé tmavohnedé semená. Biele kvietky lákajú včely, a odtiaľ pochádza aj latinské pomenovanie rodu Melissa, čo znamená v gréčtine včely.
Medzi mnoho vyšľachtených kultivarov medovky okrem iných patria aj tieto najznámejšie:
Kresba medovky z diela Sturm, J., Krause, E.H.L., Lutz, K.G., Flora von Deutschland in Abbildungen nach der Natur, Zweiteauflage, vol. 11 (1903); Zdroj: plantgenera.org
Medovku je možné pestovať v nádobách v byte, rovnako aj na záhone v záhrade. Pri pestovaní na záhone si priesady medovky môžeme predpestovať v nádobe a potom v máji ich presádzame na záhon. Semená pri teplote 20°C vyklíčia do mesiaca. Prípadne môžeme priamo vysievať na záhon. Rozmnožovať môžeme medovku aj delením trsov v ktorých rastie. Medovka lekárska je teplomilná rastlina preto ju pestujeme na teplých chránených miestach. Najlepšie je ju pestovať v hlbokých, kyprých pôdach bohatých na živiny. Obľubuje pôdu piesočnato hlinitú. Na zimu je dobré chrániť medovku prikrytím slamou, alebo čečinou, aby v zime nevymrzla. Lístky zberáme priebežne podľa potreby, ale ešte pred kvitnutím. Častejším zberom lístkov sa podporí tvorba nových. Lístky medovky sušíme pri teplote do 35°C a usušené skladujeme na suchom, tmavom mieste maximálne jeden rok. Je pomerne náchylná na plesňové ochorenia prejavujúce sa tmavými škvrnami na listoch, hlavne počas dlhšie trvajúceho vlhkého počasia.
Ako bylinka sa používa pre aromatickú, osviežujúcu vôňu a korenistú chuť. Používame ako čerstvú bylinku, alebo aj po usušení. Najčastejšie sa používa na prípravu čajov, teplých, rovnako aj ľadových. Okrem toho na dochucovanie šalátov, ovocia, zeleniny, hydinových a rybích pokrmov. Ako aj iné bylinky je vhodné medovku do pokrmov pridávať až tesne pred podávaním.
Medovka je významná liečivá rastlina s množstvom pozitívnych účinkov. Pôsobí proti nadúvaniu, kŕčom, pôsobí upokojujúco. Je vhodná aj na vonkajšie použitie.
Medovka je zaujímavá bylinka, ktorú si jednoducho dopestuje či už v bytoch, alebo v bylinkových záhonov a poteší nás mnohostranným použitím.
Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.
Čítajte viacOkrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.
Čítajte viacNájdete nás aj na sociálnych sieťach