• Svet exotických rastlín

Pestovanie bylín a byliniek v byte

Na nasledujúcich stránkach sa dozviete niekoľko základných rád ako pestovať bylinky v byte a popis najznámejších bylín. Čerstvé bylinky sú príjemným spestrením našej kuchyne a každého poteší, keď pri varení môže použiť vlastnoručne vypestovanú bylinku. Čerstvé bylinky na rozdiel od sušených majú často výraznejšiu arómu a aj v chuti je značný rozdiel. V prvej časti stránky nájdete niekoľko všeobecných rád pre pestovanie bylín, v druhej časti nájdete popis a špecifické požiadavky na pestovanie najznámejších bylín.
Pred tým než sa pustíme do pestovania sa musíme rozhodnúť či si chceme vypestovať bylinky od semienka, alebo sa vrhneme jednoduchšou cestou a zasadíme hotovú kúpenú priesadu, v ktorej pestovaní budeme pokračovať doma
Semienka zasejeme do výsevného substrátu, prípadne použijeme rašelinové zakoreňovače. Dávame pozor, aby sme nesiali príliš hlboko, aby sa semienka mohli ľahko predrať na povrch. Zasiate semienka udržujeme v teple a substrát mierne vlhký – nie veľmi premokrený, aby nám semienka nezahnili. Po tom ako semienka vyklíčia – (doba sa líši od rastlinky k rastlinke a môže trvať od niekoľkých málo dní až po mesiace), dávame pozor, aby nádoba s mladými rastlinkami nebola na priamom slnku. Nezabúdame na to, že spolu s nadzemnou časťou úmerne rastie aj koreňová sústava . Tomu musíme prispôsobiť veľkosť pestovateľskej nádoby (Kvalitné kvetináče za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu). Keď vidíme, že je nádoba prerastená koreňmi, presadíme bylinky do väčšej nádoby (Špeciálne viacposchodové kvetináče určené na pestovanie byliniek). Na dno nádoby dáme vždy drenážnu vrstvu (štrk, kamienky), aby korene nestáli vo vode po poliatí. Substrát použijeme výživný a priepustný. Zálievku musíme prispôsobiť teplote, a polievame až vtedy, keď je substrát na povrchu presušený. Čím má bylinka väčšie listy a aj viac listov tým je väčšia plocha cez ktorú odparuje vodu a pri vyšších teplotách treba polievať častejšie. Vhodné je aj rosenie byliniek, hlavne počas zimných mesiacov (Kvalitné postrekovače za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu) .Bylinky pestujeme na okne prípadne v blízkosti okna, aby mali dostatok svetla na svoj rast. Na to nezabúdame hlavne počas zimných mesiacov, kedy je nedostatok svetla najväčší. Nezabúdame ani na občasné prihnojovanie (používame hnojivá na zelené rastliny). Ak máme možnosť počas letných mesiacov rastliny umiestniť von (na okenný parapet, balkón), túto možnosť určite využime a bylinky sa nám odvďačia intenzívnejším rastom a zdravším vzhľadom. Bylinky pravidelne kontrolujeme či neboli zasiahnuté živočíšnymi škodcami. Ak sa na rastline objavia čo najskôr sa snažíme zasiahnuť, aby nedošlo k ich premnoženiu. Pri bylinkách však musíme byť obzvlášť opatrný pri použití chemických prípravkov na ochranu rastlín a škodcov sa skôr snažíme likvidovať biologickými spôsobmi. Toľko niekoľko základných pestovateľských rád. Nižšie sa môžete dozvedieť viac o najznámejších bylinkách a možnostiach ich pestovania.

Mäta pieporná

Čítajte viac

Rozmarín

Čítajte viac

Bazalka pravá

Čítajte viac

Žerucha siata

Čítajte viac

Pažítka

Čítajte viac

Ligurček lekársky

Čítajte viac

Estragón

Čítajte viac

Trebuľka

Čítajte viac

Koriander mexický

Čítajte viac

Koriander vietnamský

Čítajte viac

Majoránka

Čítajte viac

Mäta rybia

Čítajte viac

Oregáno

Čítajte viac

Pandánové listy

Čítajte viac

Petržlen

Čítajte viac

Saturejka

Čítajte viac

Shiso listy

Čítajte viac

Šalvia lekárska

Čítajte viac

Šťavel záhradný

Čítajte viac

Citrónová tráva

Čítajte viac

Medvedí cesnak

Čítajte viac

Levanduľa

Čítajte viac


Ad

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na socíálnych sieťach