• Svet exotických rastlín

Kayang (Limnophila aromatica (Lam.) Merr.)

Kayang

Jedná sa o exotickú bylinku, ktorá sa u nás tradične nepoužíva. V latinčine aj syn. Limnophila gratissima Blume, prípadne aj Limnophila chinensis var. aromatica. V angličtine sa táto bylina volá aj Finger grass, alebo častejšie Rice Paddy Herb v domovskom Vietname Rau om. Rastlina pochádza z tropickej juhovýchodnej Ázie. Skoro výhradne sa používa vo Vietnamskej kuchyni, aj keď je použitá aj v niekoľkých thajských a kambodžských receptoch. Jedná sa o tropickú kvitnúcu vodnú rastlinu. Vyžaduje teplé tropické podnebie. Pestuje sa resp. rastie na zaplavovaných ryžových poliach odtiaľ aj názov bylina ryžových polí. Často sa s ňou stretávajú aj akvaristi, pretože niektoré odrody sa používajú ako akváriové rastliny.

Kayang

Kresba kayangu z diela Kirtikar, K.R., Basu, B.D., Indian medicinalplants, Plates, vol. 4(1918); Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie kayangu

Ako bolo spomenuté jedná sa o rastlinu tropických vlhkých nížin. Jedná sa o vodnú rastlinu, aj keď je ju možné pestovať aj mimo vodu, ale musí rásť v zamokrenom substráte. Ochutnať túto exotickú bylinku môžu akvaristi, keďže je to častá akvaristická rastlina.

Kayang má jedinečnú, mierne citrusovú chuť, ktorá sa veľmi ťažko popisuje, aróma je výrazne citrusová. Kayang sa obvykle nevarí, ale do pokrmu sa pridá nasekaný až pri podávaní. Hodí sa k čerstvým rybám a je súčasťou niektorých tradičných vietnamských pokrmov, napríklad sladkokyslej ostrej polievky s ananasom a tamarind canh chua. Pridáva sa aj do tradičných curry. V receptoch býva nahradzovaný koriandrom, vietnamským koriandrom, mätou a pod.


Kayang

Rastlinky kayangu tradične rastúce na zaplavovaných ryžových poliach

Kayang

Odroda kayang-u ako ho poznajú akvaristi


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších bylinkách a možností ich pestovania  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach