• Svet exotických rastlín

Trebuľka voňavá (Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm.)

trebulka

Trebuľka je jednoročná bylinu z čeľadi mrkvovitých (Apiaceae), pochádzajúcu z oblasti Kaukazu. Rimanmi však bola už v rannom stredoveku rozšírená do takmer celej Európy, kde sa úspešne udomácnila. Dorastá do výšky 40-70cm. Pestujú sa dve odrody a to odroda s hladkými listami a odroda s listami kučeravými. Kvitne drobnými bielymi kvietkami v okolíkoch.

Trebuľka

Kresba trebuľky z diela Thomé, O.W., Flora von Deutschland Österreichund der Schweiz, Tafeln, vol. 3 (1885) ; Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie trebuľky

Na pestovanie je trebuľka pomerne nenáročná a s úspechom ju môžeme pestovať aj v bytoch, resp. na balkónoch. Pre pestovanie je vhodné chladnejšie a vlhké, tienisté miesto, pretože inak rýchlo ide do kvetu a lístky strácajú farbu. Pri pestovaní vonku ju vysievame skoro na jar, prípadne aj neskôr na jeseň. Aby sme predĺžili zber, tak pravidelne trebuľku striháme a tým predĺžime jej „životnosť“ a podporujeme tvorbu nových lístkov. Môžeme ju aj vysievať postupne počas celého vegetačného obdobia aby sme si zabezpečili čerstvé bylinky po celý rok. Ak pestujeme v byte si takto môžeme zabezpečiť čerstvú trebuľku aj počas zimy.

Trebuľka spolu s petržlenom, estragónom, a pažítkou tvorí jemnúzmes (francúzsky "fines herbes", nemecky "küchenkräuter"), používanúvo francúzskej kuchyni. Bohaté využitie má trebuľka vo Francúzskej kuchyni, ale používala sa aj u nás. Vyznačuje sa jemnejšou chuťou a arómou ako petržlen a chuťou s náznakom anízu. Trebuľka sa pridáva do pokrmov až tesne pred koncom, pretože tepelnou úpravou stráca farbu aj jemnú arómu. Vo všeobecnosti ju môžeme použiť všade tam kde petržlen.
Trebuľka má rovnako bohaté využitie v ľudovom liečiteľstve.


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších bylinkách a možností ich pestovania  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach