• Svet exotických rastlín

Žerucha siata (Lepidium sativum (L.))

Žerucha

CŽerucha siata, alebo niekedy aj žerucha záhradná je ideálna bylinka pre pestovanie v našich bytoch. Jedná sa o jednoročnú bylinu patriacu do čeľadi kapustovitých. Je príbuzná horčici, alebo aj potočnici lekárskej (inak aj žerucha vodná, alebo potočná). Pravdepodobne pochádza z blízkeho východu, prípadne severnej Afriky odkiaľ sa dostala do Európy. Dnes sa komerčne pestuje hlavne v Anglicky, Holandsku, Francúzsku a v Škandinávii. Žerucha sa vyznačuje svojou ostrou, korenistou arómou a chuťou. Rastlina môže dorásť až do výšky 50-60 cm, ale ako bylinku pestujeme len mladé rastlinky s klíčnymi listami. Biele, prípadne ružovkasté 2mm veľké kvietky vyrastajú v strapcoch. V supermarketoch je žerucha predávaná v papierových krabičkách.

Žerucha

Kresba žeruchy z diela Kops et al., J., Flora Batava, vol. 21(1901); Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie žeruchy

Ako bolo spomenuté v predchádzajúcej časti jedná sa o veľmi nenáročnú bylinku vhodnú na pestovanie v bytoch. Na pestovanie dokonca nie je potrebný ani substrát a stačí malá miska s buničinou. Pestujeme tak, že na dno misky dáme vatu, zalejeme primeraným množstvom vody a na túto vrstvu husto vysejeme semienka žeruchy. Vatu udržujeme stále vlhkú. Klíčiť začne za 2-3 dni a na zber je vhodná zhruba po týždni až 10 dňoch, keď ma výšku 5-10cm. Žeruchu neumiestňujeme na priame slnko. Žeruchu môžeme pestovať počas celého roka aj počas zimných mesiacov. Vysievame priebežne podľa spotreby. Zberáme odstrihnutím mladých rastliniek.
Žerucha sa používa len čerstvá. V kuchyni má široké možnosti využitia od rôznych šalátov cez nátierky až po omáčky. Vyznačuje sa obsahom vitamínov a celého spektra minerálnych látok.

Žerucha

Mladé rastlinky žeruchy pripravené na "zber"


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších bylinkách a možností ich pestovania  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach