• Svet exotických rastlín

Dúška tymiánová - Tymian (Thymus vulgaris L.)

Tymián

Tymián, alebo botanicky správne dúška tymianová (Thymus vulgaris L.) je vytrvalá, polodrevnatá bylina pochádzajúca zo Stredomoria, kde sa hojne pestuje, ale je aj pôvodnou rastlinou vždyzelených, stredomorských, porastov nazývaných aj makchia. U nás sa pestuje ako záhradná rastlina používaná ako korenie, alebo liečivá rastlina. Je to rastlina z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae), kde patrí aj známa materina dúška (Thymus serpyllum). Okrem dúšky tymiánovej sa pestuje mnoho ďalších príbuzných druhov napríklad tymián citrónový, Thymus herba-barona, Thymus praecox a mnoho ďalších. Tymián je v Stredomorí využívaný už po tisícročia. V starom Egypte bol tymián používaný pri balzamovaní, v Grécku bol zasa používaný v kúpeľoch a pálený ako kadidlo v chrámoch s vierou, že je to zdroj odvahy. Do zbytku Európy sa dostal vďaka Rimanom, ktorý ho používali na prevoňanie svojich príbytkov a na dochucovanie syrov a likérov. Je to až do 30cm vysoký poloker so štvorhrannými vetvičkami a drobnými elipsovitými zelenými, zeleno-sivými lístkami. Kvitne počas leta drobnými ružovkastými, prípadne fialovými kvietkami.
Bolo vyšľachtených mnoho odrôd a hybridných druhov líšiacich sa tvarom a farbou listov a obsahom esenciálnych olejov.


Tymián

Kresba tymiánu z diela Koehler, F.E., Medizinal Pflanzen, vol. 1: (1887); Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie tymianu

Na pestovanie je tymián veľmi nenáročný a môžeme ho rovnako pestovať v nádobe ako aj na záhone. Rozmnožuje sa najčastejšie výsevom semien, ale rozmnožovať môžeme aj zakorenením odrezkov, prípadne potápaním. Semená sa vysievajú v apríli do pareniska a po tom ako dosiahnu výšku zhruba 7cm môžeme ich presadiť na miesto stáleho pestovania. Hlavne spočiatku tymián musíme okopávať a zbavovať buriny, vhodné je aj zavlažovanie mladých rastliniek. Najvhodnejšie je tymián pestovať na výživných, priepustných piesčitých podkladoch. Vhodné sú suchšie, slnečné polohy chránené pred vetrom. Na zimu chránime rastlinky pred mrazom, napríklad prirytím čečinou, slamou, alebo niečím podobným. Znáša aj suché stanovištia.
Tymián je rovnako vhodný na pestovanie v nádobe v byte, terase, prípade na balkóne. Kvetináč naplníme výživným priepustným substrátom.
Vňať sa zrezáva v dĺžke asi 15-20 cm pred kvitnutím, t.j. od mája. Vňať použijeme čerstvú, alebo ju sušíme. Sušíme v tenkej vrstve, prípadne zavesenú v zväzkoch na tienistom suchom mieste.
Tymián obsahuje asi 1-2,5% silice, 10% triesloviny, horčinu, saponín a živicu. Hlavnou zložkou silice je tymol. Na jeho obsah má vplyv aj miera hnojenia.

Tymián sa používa ako korenie pri príprave mäsa, rýb, ale aj vo farmaceutickom priemysle k príprave liečivých čajov. Tymiánový čaj je účinný pri žalúdočných kŕčoch a bolestiach brucha. Tymiánový sirup sa používa pri chorobách dýchacieho ústrojenstva. Obsahové látky tymiánu majú aj významný protibakteriálny účinok. Je ho vhodné používať aj ako kloktadlo, prípadne inhalovať. Môžeme využiť aj pri posilňujúcich kúpeľoch.


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších bylinkách a možností ich pestovania



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach