Karambola je plodom tropického vždyzeleného malého stromu resp. kra so slovenským názvom egrešovec oblý. Pochádza z tropických nížinatých oblastí juhovýchodnej Ázie. Stromček má perovité listy, ktoré sa na noc a pri dotyku sklápajú k sebe. Strom dorastá do výšky aj viac ako 5m, ale pretože konáre sú tenké, tieto ovisajú a rastlina má ovisnutú korunu. Kvitne ružovkastými kvetmi, ktoré rastú v strapcoch. Z malého počtu kvietkov sa vyvíjajú plody karamboly. Plody počas dozrievania menia farbu zo zelenej na žltkastú a vyznačujú sa typickým tvarom hviezdy. Majú kyslastú nie príliš výraznú chuť, avšak používajú sa hlavne pre ozdobný tvar v priereze. Viac informácií o tomto zaujímavom ovocí sa môžete dočítať na stránkach o plode karamboly.
Krásne plody karamboly na strome
Plod Karamboly obsahuje 5-10 plochých semien uložených pozdĺžne, preto keď krájame karambolu priečne dávame pozor, aby sme nerozrezali aj semienka. Po tom ako semienka vyberieme môžeme ich s trochou vody nechať vykvasiť, ale to nie je nutné. Po očistení semienok ich sejeme do pripraveného substrátu, klíčivosť je pomerne dobrá a prvé rastlinky by mali vyklíčiť za 2 týždne. Substrát je dobré ošetriť proti plesniam, pretože mladé rastlinky sú náchylné na hubové choroby. Pre pestovanie použijeme veľmi ľahký a priepustný substrát. Rastlinky karamboly nereagujú dobre na presádzanie, preto presádzame raz za rok a pri tom dávame pozor na poškodenie koreňového balu. Rovnako zle znášajú rez preto radšej stromček nestriháme a necháme rastlinku rásť bez tvarovania koruny. Ak už ideme rezať tak niky nie hlboký rez. Karambola potrebuje veľa svetla, znesie aj priamy slnečný úpal (bráni sa sklopením listov k sebe), jedine treba byť opatrný na priame slnko počas predjarného obdobia. Keďže sa jedná o rastlinu tropických nížin teplotu udržujeme celoročne nad 18°C. Rastlina nie je náročná na zálievku, dávame len pozor, aby nepreschol koreňový bal.
Pestovanie nie je jednoduché a nie je to vhodná rastlinka pre začiatočníkov . Rastlinka je náchylná na škodcov – hlavne roztočce. Pri chemickom ošetrení je nutné byť opatrný, pretože je na to stromček veľmi citlivý a pri použití chemických prípravkov dochádza často k uhynutiu rastliny. Preto sa skôr snažíme použiť nejaký spôsob biologickej ochrany.
Vlastných plodov karamboly by sme sa mohli dočkať po min. 5-tich rokoch, ale doviesť rastlinu až k plodnosti je komplikované a väčšine z nás sa pravdepodobne nepodarí dopestovať vlastné plody.
Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.
Čítajte viacOkrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.
Čítajte viacNájdete nás aj na sociálnych sieťach