• Svet exotických rastlín

Anízovec pravý - badián (Illicium verum)

Badián

Jedná sa o tropický vždyzelený strom pochádzajúci z južnej Číny, prípadne severného Vietnamu. Patrí do čeľade Schisandraceae. Je nazývaný aj ako hviezdicový aníz, prípadne čínsky badián. Netreba si ho zamieňať s anízom vonným ( Pimpinella anisum ), ktorý je bylina z čeľade mrkvovitých (Apiaceae). Aj keď oba druhy tvoria silice obsahujúce anetol, ktoré sa používajú na ochutenie nápojov a cukroviniek.
Anízovec vonný, alebo badián je strom dorastajúci výšky 8-15m, výnimočne aj viac. Listy sú striedavé, tenké, kožovité, dlhé 6-12 cm, často rastúce v skupinách po 3-4. Kvitne obojpohlavnými kvetmi 1-1,5cm veľkými, bielo-ružovej až červenej farby, niekedy sú zelenkavo-žlté. Z kvetov sa vytvárajú kapsulovité plody lodičkovitého tvaru, obsahujúce jedno lesklé hnedé semeno. Plody sa zhlukujú do súplodia a tvoria typickú hviezdicu badiánu, najčastejšie 8 cípu, ale v zhluku môže byť 6-12 váčikov. Vo svojej domovine kvitne a aj prináša plody 2 krát. Plody sa zbierajú ešte pred dozretím (keď sú zelené). Potom sa sušia, najprv v tieni neskôr na priamom slnku. Éterický olej sa nachádza len v šupke plodu a nie v semene. V minulosti sa pestoval hlavne v Číne a vo Vietname, do Európy sa dostal až koncom 16-teho storočia. Dnes je najvýznamnejší produ cent Čína, nasledovaná Vietnamom, ale aj ďalšími krajinami juhovýchodnej Ázie.
Treba byť opatrný pri zámene s japonským badiánom ( Illicium anisatum ). Japonský badián je jedovatý a môže spôsobiť závažné zdravotné problémy!

Anízovec pravý

Kresba Anízovca - badiánu(Illicium anisatum) z diela Koehler, F.E., Medizinal Pflanzen, (1890) ; Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie Badiánu

Pre pestovanie anízovca pravého (badiánu) sú vhodné ľahké výživné substráty, s mierne kyslým pH (4-6). Substrát musí byť dobre drenážovaný. Mladé rastliny chránime pred priamym slnkom, staršie znesú aj priame slnko. Pre jeho rast je ideálna priemerná ročná teplota 12-18°C. Mal by zniesť aj krátkodobo pokles teploty k bodu mrazu, ale to sa príliš neodporúča. V zimnom období môžeme znížiť teplotu, zároveň so znížením zálievky, snažíme sa udržať teplotu nad 10°C.
Anízovec pravý sa rozmnožuje polodrevnatými odrezkami, prípadne vzdušným potápaním, alebo aj semenami. Semenáče začínajú kvitnúť po 5-6 rokoch, plody sa tvoria po 9-10 rokoch.
Badián je korenie najviac používaný v Čínskej, Indickej a Indonézskej kuchyni. V západnej kuchyni sa používa hlavne na dochucovanie cukroviniek, kompótov a rôznych likérov. Môže s použiť na prípravu čajov a podobne. Zvýšené dávky korenia badiánu môžu mať niektoré nežiaduce zdravotné následky. Niektoré látky z badiánu sú použité pri výrobe známeho antivirotika Tamiflu.


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach