• Svet exotických rastlín

Klinčekovec voňavý (Syzygium aromaticum)

Klinček

Klinčekovec vonný je vždyzelený tropický strom dorastajúci do výšky 8-12m niekedy aj do 20m. Strom pochádza z Indonézskeho súostrovia Moluky. Klinčekovec vonný patrí do čeľade myrtovité (Myrtaceae). Niekedy sa môžeme stretnúť s latinským synonymom Eugenia aromatica. Pestuje sa pre kvetné puky s kalichom, ktoré sa sušia na slnku a používajú sa ako korenie klinček. Vyznačuje sa veľkými listami, kvety sa vytvárajú v strapcoch na konci konárov. Kvetné puky sú z počiatku svetlé, potom zozelenejú a nakoniec sa zafarbia do ružovo-červenej farby, vtedy sú pripravené na zber. V dnešnej dobe sa klinčekovec pestuje hlavne v Indonézii, Indii, Madagaskare, Zanzibare, na pobreží Tanzánie, ale aj v iných tropických regiónoch. Klinčeky sa používali už pred stáročiami a boli veľmi ceneným korením. Našli sa archeologické nálezy o používaní klinčekov s pred roku 1700 pnl. Prvá písomná zmienka o používaní klinčekov je z Číny okolo roku 300pnl. Potom v stredoveku obchodovali s klinčekom arabský obchodníci. Až do modernej doby sa klinčeky pestovali len na súostroví Moluky. Väčšinu obchodu s týmto korením podobne ako s muškátom kontrolovala Holandská Východoindická spoločnosť. Až okolo roku 1700 sa Francúzom podarilo prepašovať semená a založiť plantáže v Zanzibare a Reunione.
Eugenol tvorí 72-90% z esenciálnych olejov extrahovaných z klinčekov a je to zlúčenina najviac zodpovedné za typickú vôňu klinčekov. Vo väčšom množstve môže byť jedovatá.

Klinčekovec

Kresba klinčekovca z diela Ko¨hler, F.E., Medizinal Pflanzen, (1890) ; Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie klinčekovca

Klinčekovec je tropická rastlina, preto ak by sme ju chceli pestovať museli by sme jej dopriať podobné podmienky, aké ma v oblasti z ktorej pochádza. V našich podmienkach pripadá jej pestovanie jedine v tropickom skleníku, kde dokážeme zabezpečiť adekvátnu teplotu po celý rok a samozrejme zvýšenú vzdušnú vlhkosť. Rozmnožujú sa zväčša semenami. Semená pomerne rýchlo strácajú klíčivosť, preto je ich nutné vysievať čo najskôr po vybratí z plodu. Ak sú vybraté z plodu strácajú klíčivosť už po jednom týždni. Semenáčiky klinčekovaca sa začínajú objavovať zhruba po 6 týždňoch po výseve. Rastú veľmi pomaly, z počiatku ich pestujeme v tieni a až postupom času ich privykáme na ostrejšie slnko. Drobné semenáče sú pomerne náchylné na hubové choroby. Pri presádzaní dávame veľký pozor na poškodenie jemných korienkov. Počas zimy mierne znížime teplotu, ale zároveň znížime aj zálievku. Klinčekovec nevystavujeme teplotám pod 10°C. Semenáč začína kvitnúť po min. 7 rokoch, podľa niektorých zdrojov až po 20 rokoch. Kvitnutie v našich podmienkach, ale príliš pravdepodobné nie je.
Klinčeky sa už po stáročia používajú pri dochucovaní rôznych jedál či už sladkých, ale aj slaných. Používajú sa celé, prípadne aj mleté. Okrem kulinárskeho využitia sa klinčeku pripisuje aj viacero liečivých účinkov, hlavne antiseptických, prípadne aj mierne anestetických.


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach