• Svet exotických rastlín

Machovka peruánska (Physalis peruviana (L.))

Physalis

Rastlina pochádza z vysokohorských tropických oblastí Peru, Kolumbie, a Ekvádoru, kde sa stále vyskytuje aj voľne rastúca. Patrí do čeľade solanaceae - ľuľkovité(radíme sem aj durman, tabak...). Z oblasti pôvodného výskytu sa začala rozširovať začiatkom 19 storočia. Dnes sa pestuje v mnohých tropických, subtropických oblastiach, ale aj v teplých oblastiach mierneho pásma. Pre všetky druhy machoviek je typický kalich – od tiaľaj názov Physalis - mechúrik. Machovka peruánska je to druh ktorý môžete ako ovocie kúpiť v obchodoch. Stretnúť sa môžeme s viacerými pomenovaniami napr. čerešňa Inkov, Aztécka čerešňa, ale aj ďalšími. V kalichu sa ukrýva oranžová lesklá bobuľa. Chuťou pripomínajúca egreš. Bobule obsahujú fosfor, vápnik a železo a sú bohaté aj na vitamíny. Obsahuje najmä veľké množstvo vitamínu C. Treba však dávať pozor, lebo nezrelé plody sú jedovaté! Viac informácií o tomto zaujímavom ovocí sa môžete dočítať na stránkach o plode physalis. Jedná sa o trvácnu bylinu, zväčša však pestovaná ako jednoročná – hlavne v našich podmienkach, kde neprezimuje.
Je známych podľa rôznych zdrojov 75-90 druhov, zväčša pochádzajúcich z nového sveta.U nás sú známe hlavne prvé triz množstva druhov:

  • machovka čerešňová - Physalis alkekengi
  • machovka peruánska -Physalis peruviana
  • machovka lepkavá - Physalis ixocarpa, syn P. philadelphica
  • physalis pruinosa -
  • physalis pubescens -

Machovka čerešňová (Physalis alkekengi) známa pod názvom židovská čerešňa je u nás pestovaná dlho a používa sa do suchých väzieb. Je ozdobná oranžovým kalichom. U nás aj prezimuje, a dokáže sa pomerne jednoducho rozšíriť. V minulosti sa uvádzalo, že jej plody sú jedovaté, aj keď sa to nezakladá na pravde, chuť plodov tejto u nás pestovanej machovky nie sú chutné. Príbuzným druhom je machovka lepkavá (Physalis ixocarpa), jej bobule sú však oveľa väčšie, môžu mať v priemere až päť centimetrov. Zrelé sú tiež ukryté v slamovožltom papierovitom kalichu – ako rastú môžu pretrhnúť kalich. Šupka zrelých plodov je tuhá, lesklá a lepkavá. Najčastejšie má žltkastú farbu, no existujú aj plody modré alebo fialové.Tento druh nazývaný aj tomatillo sa používa ako zelenina. Aj množstvo ďalších druhov rodu physalis sa používa hlavne ako zelenina. Niektoré druhy sú zaradené medzi halucinogénne rastliny.

Machovka Peruánska - physalis

Kalich nedozretej machovky (physalisu)

Pestovanie Physalisu

Je to rastlinka pomerne nenáročná na pestovanie. Pestovateľské podmienky sú podobné ako pri paradajkách. Vyžaduje teplé prostredie a dostatok svetla. Na pôdu nie je príliš náročná. U nás sa pestuje ako jednoročná, avšak v teplejších klimatických podmienkach je pestovaná ako viacročná rastlina. U nás si v predjarnom období predpestujeme priesady zo semienok a tieto po tom, keď už nehrozia jarné mrazíky presadíme do záhrady, kde nevyžadujú prílišnú starostlivosť. Počas rastu im doprajeme zálievku a priebežne kontrolujeme na prítomnosť škodcov. Napadajú ju svilušky a molice. Rastliny dorastajú do výšky 1-1,5 m a je dobré im dať podperu, lebo sú náchylné na zlomenie. Plody zberáme, keď kalichy začínajú zasychať a keď sa ich farba zo svetlozelenej zmení na žltkastú. Je to asi tri až štyri mesiace po sejbe, obyčajne od začiatku augusta. Zberáme postupne až do prvých mrazíkov. Z jednej rastliny môžeme získať desiatky až stovky bobúľ. Pozberané plody aj s obalmi sa dajú skladovať niekoľko mesiacov.
Okrem pestovania na záhradke je pomerne jednoduché pestovať physalis aj v nádobe doma za oknom, aj keď rastlina nie je najdekoratívnejšia. Použijeme klasický substrát, rastlinke doprajeme svetlé miesto. Nezabúdame na pravidelné polievanie, raz za 1-2 týždne aj s pridaním výživy. Rastlinka sa nám aj v nádobe odvďačí plodmi, ktoré sú o niečo menšie, ale rovnako chutné. V nádobe rastlinu môžeme pestovať ako viacročnú. Aj počas zimy sa jej darí pomerne dobre – aj keď musíme vybrať čo najsvetlejšie miesto. Pri takomto pestovaní v interiéri veľmi skoro na jar kvitne, takže plodov sa dočkáme už v jarných mesiacoch.

Kvety machovky (physalisu)

Machovka Peruánska (physalis) - kvet

Kvet machovky (physalisu) na mojej rastline - kvitne drobnými žltými kvietkami, z ktorých s apo opelení vyvinú známe kalichy

Machovka Peruánska (physalis) - kvet

Známe kalichy machovky (physalisu) na mojej rastline - ako vidieť aj na rastline pestovanej v nádobe je možné dopestovať pomerne dosť plodov

Machovka Peruánska (physalis) - kalich

Ďalší obrázok kalichov physalis alias machovky peruánskej

Machovka Peruánska (physalis) - kalich

Kalichov machovky peruánskej - ešte nedozretý (zrelý je po tom ako kalich úplne vyschne

Machovka Peruánska (physalis) - kalich

Dozretý bobuľa Machovky - Physalis v kalichu

Machovka Peruánska (physalis) - kalich

Rozrezaná bobuľa Physalis - plná drobných semienok, ktoré však pri jedení neprekážajú

Machovka Peruánska (physalis) - kalich

Physalis alkekengi, alebo aj židovská čerešňa ako ju pozná snáď každý. Krásna rastlinka do suchých väzieb

Židovská čerešňa


Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach