• Svet exotických rastlín

Mangovník (Mangifera indica (L.))

Mango

Je to vždyzelený tropický strom dorastajúci až do výšky až 30m. Má tmavozelené úzke listy väčšinou vyrastajúce v zhlukoch. Mladé lístky sú sfarbené do červena, až časom zozelenejú. Kvety sa tvoria na konci vetvičiek, kvetenstvo sa skladá z veľkého množstva drobných kvietkov (obsahujúce samčie a obojpohlavné kvety), z ktorých dozrie len niekoľko plodov. Plod mango má ľadvinový tvar a obsahuje veľké ploché semeno

Pestovanie mangovníku

Nižšie môžete nájsť jednoduchý spôsob ako si rastlinku jednoducho dopestovať zo semena. V prvom rade je nutné kúpiť kvalitný plod manga. Plody by nemali byť dlhú dobu skladované v chladiacich boxoch – ale to na prvý pohľad spoznáme ťažko. Treba vyberať pekné dozreté plody, ktoré sú už na dotyk poddajné. Nekupujte nezrelé zelené plody, pretože sa stáva, že skôr ako vám doma dozrejú začnú zahnívať (niekedy vyzerajú na povrchu pekne a zahníva dužina).
Keď máme už pekný plod doma, môžeme pristúpiť k zahájeniu prípravy. Prvou vecou ktorú pravdepodobne spravíme tak je to že mango zjeme ;-) Ak by náhodou niekto nevedel ako postupovať pri čistení a krájaní manga tak pár fotografií nájdete tu. Keť už sme sa posilnili mangom, očistíme semeno a môžeme pristúpiť k príprave pred siatím. Očistené semeno môžeme na pol hodinu namočiť do teplej vody (ale toto môžeme vynechať. Semeno zastrihneme na kraji záhradkárskymi nožnicami (poprípade zarežeme nožíkom na dlhšej strane), škrupinu roztvoríme a vyberieme semienko – dávame pozor, aby sme semienko nepoškodili. Semeno sejeme do pripravenej nádoby s priepustným substrátom (Kvalitné kvetináče za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu). Môže sa siať na výšku, tak že vypuklý chrbát semena smeruje hore – môže aj jemne trčať zo substrátu. Jednoduchšie je však zasiať semeno na plocho a nemusíme rozmýšľať ako semeno otočiť. Vtedy semeno manga zahrnieme 1-2 cm zeminy. Na pestovanie použijeme dostatočne vysokú nádobu, pretože mango tvorí dlhý koreň. Substrát udržujeme dostatočne vlhký a za 2-4 týždne by nám mala vyklíčiť rastlinka mangovníka. A potom už len postupujeme podľa jednoduchých pestovateľských rád nižšie.
Keďže sa jedná o tropickú rastlinu je náročná na teplo, ale znesie aj pokles teploty. Staršie rastliny vypestované u nás zo semena znesú aj krátkodobý pokles teploty jemne pod bod mrazu – ale netreba to preháňať. Pri teplote pod 15°C zastavuje rast. Pre rast sú ideálne teploty medzi 24-28°C, znesie aj priamy slnečný úpal, ale treba dávať pozor na jarné slniečko, ktoré môže spáliť lístky (hlavne mladé). Mangovník môžeme zimovať pri nižšej teplote okolo 15°C, zálievku obmedzíme na minimum, dávame pozor len aby nepreschol substrát. Počas vegetácie je pomerne náročný na zavlažovanie, ale dávame veľký pozor na premokrenie, počas kvitnutia a tvorby plodov zálievku znížime. Prísušok taktiež stimuluje k tvorbe kvetov. Počas vegetačnéo obdobia rastlinke vyhovuje rosenie listov (Kvalitné postrekovače za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu). Na substrát nie je príliš náročný, ale treba použiť nejaký ľahší, priepustný substrát. Použijeme väčší kvetináč pretože mangovník vytvára bohatú koreňovú sústavu, ktorá potrebuje dostatok priestoru. Pri presádzaní dávame pozor, pretože korene sú náchylné na poškodenie.

Semenáč aj v nádobe zarodiť by mohol zarodiť v 6 -7 roku, ale to bude silno závisieť od podmienok, ktoré rastlina má. Môže sa stáť že mangovník Vám nezarodí nikdy, ale určite Vám bude robiť radosť svojím vzhľadom. Ak by sme chceli získať mangovník s väčšou šancou získania plodov, je nutné kúpiť zaštepenú rastlinu. Nakoniec ešte niečo k náchylnosti rastliny na škodcov, rastlinu často napádajú roztoče (svilušky...), takže pri objavení náznakov treba zasiahnuť, aby sme o rastlinu neprišli.

Zasiatie semienka Manga (Postup na porcovanie manga nájdete tu)

Sadenie semienka manga

1. Po zjedení plodu manga (postup na porciovanie a očistenie manga nájdete tu), očistené semienko namočíme na 0,5-1 hod. do teplej vody.

Sadenie semienka manga

2. Potom záhradnými nožnicami, prípadne nožíkom nastrihneme dlhšiu "hranu" semienka - dávame pozor, aby sme strihali len po okraji a nepoškodili semienko vo vnútri

Sadenie semienka manga

3.Nožíkom opatrne roztvoríme obal semienka

Sadenie semienka manga

4.Roztvoríme obal, tak aby sme mohli vybrať semienko z vnútra


Sadenie semienka manga

5.Semienko opatrne vyberieme z tvrdého obalu

Sadenie semienka manga

6.Vybraté semienko manga

Sadenie semienka manga

7. Do pripraveného substrátu vložíme semienko (na výšku - vypuklou stranou nahor), ak sme si nie istý ako semienko otočiť, vložíme ho naležato. Nádobu použijeme vyššiu (nie je to môj prípad na obrázku).

Sadenie semienka manga

8. Semienko prihrnieme substrátom

Sadenie semienka manga

9. Vypuklý chrbát semienka môže jemne trčať zo substrátu

Sadenie semienka manga

10. Zalejeme odstátou vodou

Sadenie semienka manga

11. Nádobu prekryjeme fóliou, prípadne odrezanou PET fľašou a čakáme dokedy začne mango klíčiť. Potom fóliu odstránime.

Na záver niekoľko obrázkov pre inšpiráciu (Mangovník v Dominikánskej Republike)

Mangoník

Takto vyzerá strom mangovníka (Dominikánska Republika)


Mangoník

Takto vyzerajú drobné plody, väčšina opadne a dozreje len niekoľko plodov

Mangoník

Plody manga



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach