• Svet exotických rastlín

Natálska slivka (Carissa macrocarpa (Eckl.) A.DC.)

Natalska slivka

Natálska slivka, alebo po latinsky Carissa macrocarpa (veľkokvetá), patrí s asi ďalšími 35 druhmi do rodu carisa. Pochádza z južnej Afriky, kde je nazývaná aj veľký Num-num (jazyk zulu), alebo amatungulu (v Ugande), prípadne aj Noem-Noem. Pomenovanie natálska slivka pochádza z podobnosti s našou slivkou a pôvodom z regiónu Natal v južnej Afrike.
C. macrocarpa je tŕnitý, vždyzelený ker obsahujúce latex rovnako ako ostatné druhy z rodu carisa. Rastlina dorastá do výšky 2-4 metre. Listy sú kožovité 2-8cm dlhé, tmavo zelené s nápadnými tŕňmi. Kvitne nápadnými bielymi, alebo ružovkastými kvetmi s priemerom až 6cm. Kvety majú výraznú pomarančovú vôňu. Na rastline sa objavujú samčie aj samičie kvety. Opeľované sú hlavne nočným hmyzom. Kvitne po celý rok a niekedy na rastliny môžeme vidieť kvety aj plody súčasne. Tvorí oválnu bobuľu červenej farby s hladkou šupou. K zvýšeniu úrody je vhodné opelenie z inej rastliny. Vo vnútri dužiny sa nachádza 6-16 malých, plochých, hnedých semien, ktoré pri jedení nevadia. V minulosti, ale aj dnes sa v niektorých zdrojoch uvádza, že okrem plodov je celá rastlina jedovatá, ale pravdepodobne je latex vytekajúci z rastliny, len dráždivý pre niektorých ľudí.


Natálska slivka

Krásne kvety natálskej slivky


Z ďalších druhov rodu carisa sa ďalej pestuje:

  • carisa arduina (Lam) - trnitý ker z južnej Afriky, prinášajúci malé jedlé červené plody
  • carisa brownei (F. Muell) -Austrálsky druh, malý hustý ker pomalého rastu. Prináša drobné červené plody kyslej chuti v plnej zrelosti až hnedé s bielou dužinou.
  • carisa carandas - pochádza z Indie, tiež je veľmi nenáročná, plody kyslé, niekedy až horké, tmavo červené.
  • carisa edulis (Vahl) - tŕnitý ker pochádzajúci z Arabského polostrova. Plody sladkej chuti s priemerov okolo 1cm.
  • carisa grandiflora (E.Mey.) A.DC.: - je synonymické pomenovanie druhu macrocarpa, v minulosti popísaný ako iný druh.

Natálska slivka

Detail takmer zrelého plodu natálskej slivky

Pestovanie a využitie Natálskej slivky

Natálska slivka je vhodná na pestovanie v nádobe, kde ju môžeme pestovať v plazivej forme, kríčkovej forme, prípadne vo forme stromčeka. Carisa nemá nijaké zvláštne nároky na pôdu, znáš aj zasolené substráty, aj alkalické pôdy, pomerne dobre znáša aj prísušok. Pre pestovanie použijeme piesčitý substrát, ale nijak náročná na pôdu nie je. Znáša aj priame slnko, ale nevadí ani zatienené stanovište. V zime mierne znížime teplotu, staršie rastliny znesú aj krátkodobý pokles teploty pod bod mrazu. Počas zimy výrazne obmedzíme závlahu.
Rozmnožuje sa veľmi jednoducho semenami, ktoré vyklíčia za 2-4 týždne. Semenáče pri dobrých podmienkach plodia už po 2 rokoch, ale sú značne variabilné, preto môžeme semenáče štepiť. Semenáče v začiatku rastú veľmi pomaly. Okrem toho môžeme rozmnožovať zakorenením odrezkov. Kríčkové formy rozmnožuje odkopkami, prípadne delením.
Rastlina carisa sa často používa ako živý plot, vďaka tŕňom. Plody sa zberajú po úplnom dozretí a jedia sa surové spolu so šupou a semenami. Plody sú rovnako vhodné na kompótovanie, prípadne na prípravu džemov a podobne. Môže sa pestovať aj v bonsajovej forme.

Natálska slivka

Na jednej rastline môžeme nájsť všetky štádiá od kvetov, cez mladé plody, až po úplne zrelé plody

Natálska slivka

Jedná sa o nenáročnú črepníkovú rastlinu vhodnú do bytu, ktorá nám naviac dokáže priniesť chutné plody

Natálska slivka

Krásne veľké biele kvety



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach

Ad