• Svet exotických rastlín

Para orechy – (Bertholletia excelsa Humb. Et Bonpl)

Para orech

Para orechy, alebo tiež brazílske orechy. V češtine strom s názvom Juvie ztepilá. Názov Juvia alebo Tuka pochádza z povodia Orinoka. Názov Para pochádza od starého názvu Brazílskeho prístavu odkiaľ sa dovážali a to Pará (dnes Belém). Pochádzajú z dažďových pralesov povodia Amazonky, Rio Vaupesm Rio Negro a Orinoko. Z oblasti svojho pôvodu sa ďalej nerozšírili. Najväčšia producentská krajina aj keď názov by napovedal inak, je Bolívia až za ňou je Brazília a s menším podielom ešte Peru. Dodnes sa ani v krajinách pôvodu príliš nerozšírilo plantážové pestovanie a zväčša sa orechy zberajú z voľne rastúcich stromov. Niekedy keďže stromy rastú v blízkosti riek sa zberajú plody sieťami v riekach. Plody sa zberajú až po tom ako zo stromov opadajú.
Bertholletia je mohutný vždyzelený strom dorastajúci do výšky až 50m, s priemerom kmeňa až 2 metre. Strom je výrazne dlhoveký a stromy sa môžu dožiť až 500 rokov, údajne niektoré stromy majú aj 1000 rokov. V období sucha môžu opadať listy. Listy sú striedavé, kožovité, celookrajové zvlnené, až 50cm dlhé. Obojpohlavné kvety zlatožlté rastúce v latách. Zhruba 14 mesiacov po opelení sa vyvíjajú guľovité plody (nepukavé tobolky) vo vnútri ktorých sú semená (para orechy). Plody majú tvrdú škrupinu, priemer 10-30cm, vážia 2-3kg a pripomínajú kokosový orech . Ani pádom z veľkej výšky sa nerozbijú, otvorí sa jedine viečko s malým priemerom, ktoré slúži ma klíčenie mladých rastlín. Tvrdú škrupinu dokáže prekonať jedine miestny hlodavec aguti. Dospelý strom urodí 100 až 500 plodov. Padajúce plody môžu spôsobiť závažné poranenia. Vo vnútri plodov môžeme nájsť 10-30 trojuholníkových semien – „orechov“ s tvrdou škrupinou dlhých 4-5cm. Semená obsahujú až 66% oleja, 14 bielkovín a 8% sacharidov a sú významným zdrojom selénu.


Para orech

Kresba stromu z diela Martius, C., Eichler, A.G., Urban, I., Flora Brasiliensis, vol. 14 (1858); Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie Para orechov

Je to strom tropických nížin, takže jeho pestovanie v našich podmienkach je veľmi náročné a spolu so svojou veľkosťou skoro nemožné. Rastie v blízkosti riek, takže znáša aj zaplavovanie. Množí sa semenami, stromy začínajú rodiť za 10-20 rokov.

Orechy (semená) sa používajú v cukrárenskom priemysle, ale samozrejme aj ako pochutina. Predávajú sa lúpané, ale aj nelúpané jadrá. Z jadier sa lisuje kvalitný olej, ktorý sa využíva v potravinárstve, ale aj na priemyselné použitie. Bertholletia má aj veľmi kvalitné drevo, ale v krajinách kde rastie je výrub tohto stromu zakázaný.


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach