• Svet exotických rastlín

Orech pekanový (Carya illinoensis Koch)

Pekanové orechy

Pekanové, alebo niekedy tiež puma orechy sú jadrá pekanového orecha pochádzajúce z juhovýchodu Amerického kontinentu. Patrí do čeľadi Juglandacea – orechovité. Z Ameriky sa neskôr rozšíril do iných subtropických oblastí, napr. aj do Stredomoria, južnej Afriky ale aj inde. Hlavnou producentskou krajinou však ostávajú USA odkiaľ pochádza až 90% svetovej produkcie pekanových orechov. Jedná sa o opadavý subtropický (aj keď pomerne chladuodolný) strom dorastajúci do výšky 20-30m, vytvárajúci pyramídovú korunu. Listy až 30cm dlhé sú zložené z 5-17 párov kopijovitých listov s jemne zúbkovými okrajmi. Na jeseň sa zafarbujú do zlatista. Orech pekanový je jednodomí strom, samčie aj samičie kvety vyrastajú na jednom strome. Niekedy je pre lepšie opelenie výhodné pestovať aspoň dve odrody. Po opelení sa tvoria vajcovité, alebo oválne plody na konci zašpicatené. Zelené oplodie po dozretí praská a jadro opadáva na zem, rovnako ako u vlašských orechov. Jadro má hladký hnedý povrch, vo vnútri je semeno podobnej štruktúry ako vlašské orechy. Orechy sa tvoria na konci konárov. Stromy sa dožívajú až 300 rokov.

Rod carya obsahuje asi 150 druhov. Spočiatku orech pekanový bol len divorastúci, až po roku 1850 začína program na jeho šľachtenie. Novovyšľachtené odrody dostali mená podľa indiánskych kmeňov a to napr.: Comancho, Apache and Sioux, Mohawk a ďalšie. K najznámejším odrodám patria Schley, Stuart, Curtis a mnoho ďalších. K ďalším druhom rodu carya ďalej patria:

  • Carya alba Mehx - alebo aj carya biela, má guľovité plody s hrubým oplodím, ktoré ako dozrieva drevnatie a následne praská a uvoľňuje štvorhranné drobné jadro.
  • Carya cathayensis Sergent
  • - prípadne carya čínska. Ako názov napovedá pochádza z Číny. Nezrelé plody sa nakladajú do cukru, z dozretých sa lisuje olej, alebo sa používajú ako iné orechy.
  • Carya ovata (Mill.) K. Koch
  • - Pochádza zo severnej Ameriky, strom dorastá do výšky asi 8m, má veľmi tvrdú škrupinu. Je o niečo menej náročná na teplo ako C. illinoensis.

V južných lesoch severnej Ameriky rastie ešte viacero ďalších druhov rodu carya, ktoré majú jedlé a chutné plody. Označujú sa spoločným názvom Hickory. Jadrá sú uložené vo veľmi tvrdej škrupine.

Orech pekanový

Kresba pekanového orecha z diela Michaux, F.A., The North American sylva, vol. 1 (1817-1819); Zdroj: plantgenera.org


Využitie a pestovanie pekanových orechov

Pekanové orechy si teoreticky môžeme skúsiť vypestovať aj u nás. V zime dokážu zniesť mráz až -24°C. Avšak pokusy s ich pestovaním neboli úspešné. Počas dozrievania plodov potrebuje teplé počasie, v zime naopak obdobie odpočinku. Počas rastu potrebuje stálu vlhkosť, len počas dozrievania plodov mu vyhovuje suchšie počasie. Pôdu potrebuje mierne kyslú, hlbokú.
Rozmnožuje sa semenami, avšak semenáče nepreberajú rodičovské vlastnosti, preto sa semenáče zväčša štepia. Semená pred výsevom máčame vo vode a je vhodná aj stratifikácia, pretože semená inak vysychajú.

Pekanové orechy sú kvalitné orechy, u nás nie príliš rozšírené. Chuťou sú veľmi podobné vlašským orechom a majú aj rovnaké použitie. Novovyšľachtené odrody majú pomerne tenkú škrupinu, takže aj ich lúpanie je jednoduchšie ako pri pôvodných odrodách. Na rôzne účely sa používa aj drevo z pekanového orecha.

Pekanové orechy

Pekanové orechy na strome


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach