• Svet exotických rastlín

Sladovka hladkoplodá - sladké drievko

Sladovka hladkoplodá

Sladovka hladkoplodá, alebo sladké drievko. Latinský názov je Glycyrrhiza glabra a znamená "sladký koreň". Je to rastlina známa a využívaná ako pochutina už pred mnohými storočiami keď iný zdroj sladkej chuti bol len med. Sladovka, alebo ľudovo sladké drievko pochádza z oblastí východného Stredomoria, ale odtiaľ sa rozšírila do celého Stredomoria, južnej a juhovýchodnej Ázie, ale aj inde. Už v stredoveku bola pestovaná aj na našom území. Jej pestovanie skončilo postupne s nástupom rafinácie cukru a lacnou výrobou iných sladkostí. V minulosti to bola vítaná pochúťka pre deti, ale nielen tie.
Jedná sa o vytrvalú bylinu patriacu do čeľade Fabaceae (bôbovitých) rovnako ako strukoviny pestované ako zelenina. Hlavný koreň sladovky preniká hlboko do zeme, z neho v hĺbke asi 15 cm vodorovne vyrastajú podzemky (rizómy). Z nich vyrastajú jemné korienky a nad povrch nové rastlinky, ktoré môžeme po dodelení od materskej rastliny odsádzať. Stonka dorastá do výšky 1 až 2 metre a je rozvetvená. Listy sú párnoperovité pripomínajúce agát. Lístky sú oválne, zo spodnej strany lepkavé. Kvety vyrastajú v pazuchách listov, sú strapcovité modré až modrofialové. Z nich sa vytvárajú ploché struky s 1 až 5 semenami.
Podzemok obsahuje až 15% glycyrrhizinu, vonné silice, a mnoho ďalších látok. Glycyrrhizin má až 50x väčšiu sladivosť ako sacharóza.
Okrem najznámejšom druhu Glycyrrhiza glabra existujú aj ďalšie menej významné druhy:

  • Glycyrrhiza asperrima L.f. - sladovka drsná pochádzajúca z Ruska, má podobné využitie ako sladovka hladkoplodá. Jej podzemky sa šúpu.
  • Glycyrrhiza echinata L.- sladovka ostnitá pochádzajúcej z povodia Dunaja, ďalej rozšírená aj v západnej Ázii. Jej korene sa využívajú veľmi obmedzene.

Sladovka hladkoplodá

Sladovka hladkoplodá


Pestovanie a využitie Sladovky hladkoplodej - sladkého drievka

Na pestovanie nie je sladovka náročná. Pre úspešné pestovanie je vhodné slnečné stanovište, ľahký, priepustný, výživný substrát. Zemina musí byť spracovaná do hĺbky a dobre vyhnojená. U nás sa jej najlepšie darí v južných vinohradníckych regiónoch. Rozmnožuje sa jednoducho pomocou odkopkov, prípadne koreňových odrezkov. Rozmnožovanie semenami nie je príliš spoľahlivé, kvôli nízkej klíčivosti semien. Koreňové odrezky získavame z koreňov o hrúbke 0,5 až 1 cm a režeme na dĺžku 10-12cm. Na jar ešte pred vyrašením ich zahrabeme do brázdičiek hlbokých 6-7cm. Zakoreňuje pomerne jednoducho a zo spiacich očiek vyrastajú korene, ale aj nadzemná časť. Sladovka vytvára polokerovitý porast výšky 1-2 metre. Celá nadzemná časť v zime hynie, ale na jar znova vyrastá.
Podzemky zberáme od tretieho roku, zberáme ich na jeseň pokiaľ je nadzemná časť ešte zelená. Samozrejme nemôžeme odrezať všetky korene priamo pri stonke. Po zbere ich umyjeme a pomaly sušíme, tak aby nesplesniveli. Ak ich hneď nespotrebujeme uskladňujeme ich v chladnom a tmavom mieste. Sú sladké a majú typickú arómu.
Škodcami u nás sladovka zväčša netrpí.

Hlavnou častou ktorú z rastliny využívame sú jej vodorovné podzemky. Okrem využitia na žutie ako sladký koreň sa jedná aj o význačnú liečivú rastlinu. Využíva sa na prípravu čaju, prípadne priemyselne na ochucovanie liekov. Varí sa na sirup. Má významné protizápalové vlastnosti, je močopudný, rozpúšťa hlieny a pomáha pri vykašliavaní. Najznámejšie využitie je však na prípravu v minulosti obľúbeného pelendreku. Pelendrek sa vyrába tak, že narezané a podrvené kúsky sa varia až vývar zhustne a stane sa takmer čiernym. Po vylisovaní na kruhové tyčinky, , prúžky, alebo štvorčeky sa predáva ako tzv. pelendrek. Názov pelendrek pochádza z fonetického prepisu nemeckého označenia "Bären -dreck". Okrem toho sa používa na dochucovanie piva, alebo priemyselne ako prídavok do tušu a farieb. Práškom zo sladovky sa dochucuje tabak. V minulosti sa využíval aj pri výrobe hasiacej peny.



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach