• Svet exotických rastlín

Pestovanie netypických strukovín

Do tejto skupiny zeleniny patrí veľké množstvo úžitkových rastlín rôznych druhov, patriacich do odlišných rodov rastlín. Pestujeme ich pre struky ktoré sa používajú ako zelenina celé, prípadne pre semená ktoré sú "vylúskané" zo strukov. Zväčša patria do čeľade Fabaceae (bôbovitých). Fazuľa predstavuje jednu z najznámejších strukovín, krátky popis nájdete na spodnej časti stránky. Okrem klasickej fazule však môžeme nájsť veľké množstvo exotickejších zástupcov tejto skupiny zeleniny. Niektoré z nich môžeme pestovať bez väčšej námahy aj v našich podmienkach, na pestovanie iných musíme vynaložiť úsilie väčšie.


Bôb obyčajný

Čítajte viac

Cícer baraní

Čítajte viac

Sója fazuľová

Čítajte viac

Vigna čínska

Čítajte viac

Mungo fazuľa

Čítajte viac

Gao fazuľa

Čítajte viac

Podzemnica olejná

Čítajte viac

Fazuľa

Patrí do rodu Phaseolus, fazuľa ktorý obsahuje všetky veľkosemenné druhy fazulí pochádzajúce zo strednej a južnej Ameriky. Za kultúrne sa považujú 4 druhy z viac ako 200 známych a to:

  • Fazuľa obecná (Phaseolus vulgaris) - u nás známa a pestovaná fazuľa, ostatné 3 druhy však u nás zatiaľ príliš rozšírené nie sú
  • Fazuľa ostrolistá(P. acutifolius) - Pochádza z Arizony a severozápadného Mexika, kde sa najvýznamnejšie pestuje aj dnes. Je to jednoročná bylina, lusky sú ploché dlhé 4-9cm s 4-5 elipsoidnými semenami veľkosti 7-10mm. Je veľmi náročná na teplo, a väčšina odrôd je krátkodenných, takže pre naše klimatické podmienky je nevhodná. Je veľmi nenáročná na vodu, vyžaduje ľahšie priepustné pôdy.
  • Fazuľa šarlátová(P. coccineus, syn. P. multiflorus) - fazuľa šarlátová, alebo inak mnohokvetá sa pestovala v strednej Amerike už pred 5000 rokmi. Do Európy sa dostala zásluhou Španielov spoločne s ostatnými druhmi v 16 storočí. Jedná sa o viacročnú bylinu u nás pestovaná ako jednoročná. Podľa farby kvetov rozpoznávame niekoľko variet a to: var. coccineus (ohnivo červené kvety a červeno-fialovo mramorované semená); var. albus (kvety aj semená biele); var. bicolor (kvety pestré červeno-biele, semená červenohnedé mramorované). Lusk tohto druhu je 10-30cm dlhý, sploštený na povrchu drsný obsahujúci 3-9 semien. Na teplo je fazuľa šarlátová menej náročná ako u nás pestovaná fazuľa obyčajná, takže zelené lusky sa môžu zbierať od júla do príchodu prvých mrazíkov. U nás sa vysieva na sponu 30x100 cm a vyžaduje oporu. Ak chceme používať zelené lusky musíme ich zbierať včas, pretože neskôr vytvárajú membránu a vlákna.
  • Fazuľa mesiacovitá (P. lunatus) - Podobne pochádza z teplých oblastí strednej a južnej Ameriky. Jej pestovanie sa rozšírilo do vlhkých oblastí trópov a subtrópov, hlavne do Afriky a na Madagaskar, ale pestuje sa aj inde. Pôvodom je to viacročná liana, ale dnes sa pestujú kríčkové formy ako jednoročná rastlina. Kvitne drobnými fialovými kvetmi rastúcimi v strapcoch. Lusky sú krátke a často ohnuté do tvaru mesiaca. Obsahujú 2- semená, veľkosti 1-3cm rôzne sfarbené. Fazuľa mesiacovitá je veľmi náročná na teplo počas celej vegetačnej doby, takže u nás možno s výnimkou najteplejších regiónov pestujeme, len v skleníku, alebo fóliovníku. Vyžadujú priepustné výživné substráty a počas celej vegetácie dostatok vlahy. Vysievame v prvej polovici mája do spony 60-20 cm.
Fazuľa mesiacovitá

Kresba fazule mesiacovitej z diela Jacquin, N.J. von, Hortus botanicus vindobonensis, vol. 1(1770)

Ďalšie pestované strukoviny

Okrem spomenutých druhov strukovín, sa pestuje aj mnoho ďalších druhov, tu je aspoň zoznam niektorých ďalších netypických strukovín:

  • Tahitský gaštan
  • Nam-nam
  • Inga
  • Kurbaril
  • Pete
  • Leucéna

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach