Fazuľa
Patrí do rodu Phaseolus, fazuľa ktorý obsahuje všetky veľkosemenné druhy fazulí pochádzajúce zo strednej a južnej Ameriky. Za kultúrne sa považujú 4 druhy z viac ako 200 známych a to:
- Fazuľa obecná (Phaseolus vulgaris) - u nás známa a pestovaná fazuľa, ostatné 3 druhy však u nás zatiaľ príliš rozšírené nie sú
- Fazuľa ostrolistá(P. acutifolius) - Pochádza z Arizony a severozápadného Mexika, kde sa najvýznamnejšie pestuje aj dnes. Je to jednoročná bylina, lusky sú ploché dlhé 4-9cm s 4-5 elipsoidnými semenami veľkosti 7-10mm. Je veľmi náročná na teplo, a väčšina odrôd je krátkodenných, takže pre naše klimatické podmienky je nevhodná. Je veľmi nenáročná na vodu, vyžaduje ľahšie priepustné pôdy.
- Fazuľa šarlátová(P. coccineus, syn. P. multiflorus) - fazuľa šarlátová, alebo inak mnohokvetá sa pestovala v strednej Amerike už pred 5000 rokmi. Do Európy sa dostala zásluhou Španielov spoločne s ostatnými druhmi v 16 storočí. Jedná sa o viacročnú bylinu u nás pestovaná ako jednoročná. Podľa farby kvetov rozpoznávame niekoľko variet a to: var. coccineus (ohnivo červené kvety a červeno-fialovo mramorované semená); var. albus (kvety aj semená biele); var. bicolor (kvety pestré červeno-biele, semená červenohnedé mramorované). Lusk tohto druhu je 10-30cm dlhý, sploštený na povrchu drsný obsahujúci 3-9 semien. Na teplo je fazuľa šarlátová menej náročná ako u nás pestovaná fazuľa obyčajná, takže zelené lusky sa môžu zbierať od júla do príchodu prvých mrazíkov. U nás sa vysieva na sponu 30x100 cm a vyžaduje oporu. Ak chceme používať zelené lusky musíme ich zbierať včas, pretože neskôr vytvárajú membránu a vlákna.
- Fazuľa mesiacovitá (P. lunatus) - Podobne pochádza z teplých oblastí strednej a južnej Ameriky. Jej pestovanie sa rozšírilo do vlhkých oblastí trópov a subtrópov, hlavne do Afriky a na Madagaskar, ale pestuje sa aj inde. Pôvodom je to viacročná liana, ale dnes sa pestujú kríčkové formy ako jednoročná rastlina. Kvitne drobnými fialovými kvetmi rastúcimi v strapcoch. Lusky sú krátke a často ohnuté do tvaru mesiaca. Obsahujú 2- semená, veľkosti 1-3cm rôzne sfarbené. Fazuľa mesiacovitá je veľmi náročná na teplo počas celej vegetačnej doby, takže u nás možno s výnimkou najteplejších regiónov pestujeme, len v skleníku, alebo fóliovníku. Vyžadujú priepustné výživné substráty a počas celej vegetácie dostatok vlahy. Vysievame v prvej polovici mája do spony 60-20 cm.
Kresba fazule mesiacovitej z diela Jacquin, N.J. von, Hortus botanicus vindobonensis, vol. 1(1770)
Ďalšie pestované strukoviny
Okrem spomenutých druhov strukovín, sa pestuje aj mnoho ďalších druhov, tu je aspoň zoznam niektorých ďalších netypických strukovín:
- Tahitský gaštan
- Nam-nam
- Inga
- Kurbaril
- Pete
- Leucéna