• Svet exotických rastlín

Mungo fazuľa (Vigna radiata)

Mungo

Rovnako ako vigna čínska patrí do rodu vigna, latinský názov je Vigna radiata. Označujeme ju niekedy aj ako vigna zlatá, prípadne zlatá fazuľa. Jedná sa o jednoročnú rastlina, ktorá rastie ako vzpriamená prípadne popínavá, veľká 15-90cm. Byle a listy sú porastené chĺpkami. Listy rastú na asi 7cm dlhej stopke po tri. Kvety vyrastajú v strapcoch a sú zelenkavé, prípadne so žltým nádychom. Struky sú prevyslé farby zelenej, sivej, prípadne hnedej. V 4-10 cm. struku sa nachádza 6-15 olivovozelených zriedkavo žltých, alebo červenkastých asi 5 mm semienok. Mungo fazuľa pochádza z Indie, kde sa pestuje už tisícročia, odtiaľ sa rozšírila do všetkých teplých oblastí sveta.

Okrem spomenutého druhy "radiata" sa pestujú a používajú niektoré ďalšie príbuzné druhy

  • V. mungo - označovaná aj ako fazuľa urdová, prípadne urd. Používa a aj sa pestuje rovnako ako mungo fazuľa. Latinský názov môže byť trochu zmätočný, ale jedná sa o iný druh ako u nás predávané mungo fazule (teda vigna radiata). Semená urdovej fazule sú takmer čierne.
  • V. angularis označovaná aj ako v. adzuki (resp. azuki) pochádzajúca z Japonska kde je po sóji druhou najvýznamnejšou strukovinou.

Mungo

Kresba mungo fazule z diela Dillenius, J.J., Hortus Elthamensis, vol. 2 (1732); Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie mungo fazule

Mungo fazuľa je odolná voči suchu a najlepšie sa jej darí v výživných priepustných pôdach. Je vyšľachtených nespočet odrôd z rôznymi požiadavkami na pestovanie. Jedná sa však o teplomilnú rastlinu preto v našich podmienkach pestujeme výlučne vo fóliovníku, prípadne skleníku. Plody dozrievajú 2-4 mesiace po výseve.

Mungo fazuľky sa v poslednej dobe tešia zvýšenej popularite. U nás sa väčšinou stretávame s naklíčenými fazuľkami, ktoré sú vhodné do šalátov, prípadne polievok. Ale existuje veľa hlavne indických receptov na prípravu mungo fazuliek.


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach