• Svet exotických rastlín

Zázračné bobule (Synsepalum dulcificum)

Zázračné bobule

Jedná sa o vždyzelený krík prípadne strom patriacich do čeľade Sapotaceae (zapotovité). Rastlina pochádza z tropickej Afriky kde rastie divo na okraji lesov od pobrežia až po horské oblasti. Pestuje sa v Ghane, ale dnes už aj Portoriku a na južnej Floride. Môžeme sa stretnúť s mnohými pomenovaniami tejto zaujímavej rastliny a to napríklad zázračné ovocie, zázračné bobule (z angl. miracle fruit, berry). V západnej Afrike odkiaľ rastlina pochádza sa môžeme stretnúť s pomenovaním agbayun, taami, asaa, a ledidi. Rastlina dorastá do výšky až 4 metre. Eliptické tmavozelené listy vyrastajú jednotlivo a sú až 10 cm dlhé. Drobné biele, prípadne svetlo hnedé kvety vyrastajú v pazuchách listov. Z nich sa vytvárajú sýto červené oválne bobule asi 2cm dlhé. Bobuľa obsahuje jedno semeno obalené pomerne tenkým mieškom.
Pestuje a využíva sa pre svoju dužinu, ktorá ovplyvňuje činnosť chuťových pohárikov a po jej konzumácii sa zdá byť kyslý pokrm sladkým (napríklad aj citrón). Tento efekt vydrží zhruba pol hodinu až hodinu po zjedení bobule. Samotná chuť miešku je mierne sladko-kyslá, skôr nevýrazná. Účinnou látkou je tu glykoproteín miraculin, ktorý sa aktivuje až kyslým prostredím v ústach. Podobnú vlastnosť môžeme pozorovať aj pri požutí listov čínskej ďatle (Ziziphus Jujuba) , avšak v tomto prípadne strácame schopnosť rozpoznať sladkú chuť.
Niekedy sa nesprávne označujú pojmom zázračné ovocie aj bobule druhu Thaumatococcus daniellii, prinášajúce plody obsahujúce nekalorické sladidlo thaumatin.

Zázračné bobule

Zázračné bobule, alebo Synsepalum dulcificum na kríku


Pestovanie a využitie miracle fruit (Synsepalum dulcificum)

Túto zaujímavú rastlinu je možné pestovať aj v nádobe. Je však nutné jej dopriať vhodné podmienky pre tropické rastliny. Vyžaduje teplé stanovište po celý rok, vhodné je rastlinu pravidelne rosiť. Pre pestovanie musíme použiť substrát s kyslým pH (4,5-5,8). Kyslé prostredie nám zabezpečí použitie rašeliny. Rozmnožujeme výsevom semien, ktoré v teplom prostredí klíčia zhruba za 2-3 týždne.
Prvé plody rastlinka prináša za 3-4 roky. Vo svojej domovine rodí 2 krát do roka. Plody sa vytvárajú zhruba za 3-4 týždne po odkvitnutí. Počas sezóny nezabúdame pravidelne prihnojovať. V zime rastlinke doprajeme čo najsvetlejšie miesto a snažíme sa pravidelne rosiť, v tomto období mierne obmedzíme zálievku a úplne vynecháme prihnojovanie.

Využitie je hlavne na "vylepšenie" chute kyslých potravín. Je vhodná aj pre pacientov s diabetom. Vo svojej domovine sú plody využívané na "osladenie" palmového vína, piva, kyslého ovocia, ale aj iných potravín. Bobule majú bohužiaľ veľmi krátku dobu skladovateľnosti a to len 2-3 dni, takže nie sú vhodné na prepravu a predaj v komerčnej sieti. Miraculin je citlivý na vysoké teploty, preto nie je možné sušenie v peciach. Plody sa zbavujú vody inými metódami a sú dostupné na trhu v podobe granulí a tabliet. V súčasnosti sú bobule miracle fruit zaradené na zozname nových potravín v EÚ a čaká sa na posúdenie bezpečnosti ich užívania pred tým ako budú môcť byť predávané ako potravina, prípadne používané ako potravinársky doplnok.



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach