Jarabina vtáčia Moravská, alebo aj jarabina veľkoplodá, či sladká jarabina je ďalšou zo zabudnutých úžitkových rastlín, ktoré svojou nenáročnosťou na pestovanie môžu priniesť zaujímavé spestrenie do našich záhrad. Jedná s najväčšou pravdepodobnosťou o prirodzenú mutáciu jarabiny vtáčej, ktorá vznikla na severnej Morave a bola tam objavená začiatkom 19 storočia. Do listiny povolených odrôd bola v polovici minulého storočia zapísaná odroda Moravská sladkoplodá. Spočiatku sa vysádzala hlavne vo vyšších polohách, Moravy, ale neskôr sa rozšírila takmer na celé územie, Moravy, Čiech a Slovenska. Jedná sa o veľmi zaujímavú úžitkovú rastlinu s rovnako vysokou estetickou hodnotou. Sladkoplodá jarabina sa dá pomerne jednoducho rozpoznať od klasickej jarabiny vtáčej podľa toho, že sladkoplodá jarabina nemá na rozdiel od vtáčej zúbkovanie po celom okraji listov, ale len maximálne do polovice.
Jarabina sa vyznačuje pyramidálnym tvarom koruny, neskôr môže byť koruna rozložitá. Jarabina rastie bujne a môže dosiahnuť výšky až 15 metrov. Rodí na dovojročnom, alebo staršom dreve. Listy sú nepárno perovité. Obojpohlavné kvety sú biele a sú usporiadané do chocholíkových metlín. Z nich sa v auguste až v septebry vytvárajú oranžové až červené malvičky s pomerne tuhou šupkou.
Krížením bolo vyšľachtených aj viacero nových úžitkových druhov. Existujú hybridné druhy vzniknuté krížením jarabiny s aróniou, oskorušou, mišpuľou, hlohom a podobne. Okrem odrody vtáčej Moravskej bolo vyšľachtených viacero odrôd, mnohé ako bolo spomenuté sú hybridné. Medzi dostupné odrody jarabiny patria napríklad:
Jarabina
Na pestovanie je jarabina absolútne nenáročnou rastlinou. Pestujeme ju v tvare kra, prípadne môžeme zapestovať na kmienku. Ideálne na pestovanie sú hlboké a vlhké pôdy, ale vie sa prispôsobiť aj menej priaznivým pestovateľským podmienkam. Je vhodná na pestovanie aj do horských oblastí. Starostlivosť si takmer nevyžaduje. Jarabinu rozmnožujeme očkovaním, prípadne vrúbľovaním na podpník jarabiny vtáčej. Semená jarabiny vtáčej pred výsevom musíme najskôr stratifikovať, to znamená musia prejsť obdobím chladu cca 3 mesiace pri teplote tesne nad 0°C. Predaj jarabiny zabezpečuje viacero ovocných škôlok a záhradkárstiev, takže je možné si kúpiť mnoho kvalitných zaručených odrôd.
Krásne plody jarabiny
Využitie plodov je mnohostranné. Je ich možné konzumovať priamo, prípadne sušiť. Okrem toho sa najčastejšie využívajú na prípravu kompótov, likérov, sirupov, džemov a podobne. Vyznačujú sa vysokým obsahom vitamínu C. Plody sa môžu pri príprave džemu kombinovať napríklad s aróniou čiernoplodou.
Jarabina sa využíva aj ako liečivá rastlina, plody majú mierne preháňavý a močopudný účinok. Vo všeobecnosti pôsobia na organizmus posilňujúco.
Okrem úžitkových vlastností sa jarabina určite uplatní aj ako krásna okrasná rastlina a neobraté plody ako zdroj potravy pre vtáctvo.
Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.
Čítajte viacOkrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.
Čítajte viacNájdete nás aj na sociálnych sieťach