• Svet exotických rastlín

Zemolez - Lonicera

Zemolez

Zemolez kamčatský, alebo po latinsky Lonicera kamtschatica patrí do čeľade Caprifoliaceae. S klasickými čučoriedkami nie je príbuzný a svojmu menu vďačí len bobuliam tmavej farby. Rod Lonicera teda zemolez obsahuje mnoho desiatok druhov (môžeme sa stretnúť až s číslom viac ako 200) rastlín. Všetky pochádzajú zo severnej pologule. Zväčša sa jedná o kríky prípadne liany ktoré neprinášajú jedlé plody, ba naopak veľa z nich je jedovatých. Jedným z jedlých zástupcov tejto skupiny rastlín je druh Lonicera caerulea teda zemolez modrý. Zemolez kamčatský, zemolez altajský prípadne zemolez jedlý, ktoré sú zväčša popisované ako samostatné druhy, sú len odrodami zemolezu modrého. Krížením týchto odrôd vzniklo mnoho kvalitných záhradkárskych odrôd s ktorými sa dnes môžeme stretnúť - zväčša označovanými ako zemolez kamčatský, prípadne kamčatská čučoriedka. Veľa odrôd bolo vyšľachtených v Rusku, ale dnes sa môžeme stretnúť aj s kvalitnými kanadskými odrodami.
Zemolez kamčastský je hustý ker dorastajúci do výšky 1-3 metre. Listy sú sivozelené a mierne ochlpené. Kvety vyrastajú v pazuchách listov na stopke a sú žltkasté, prípadne žltkasto - zelené. Začínajú kvitnúť už v apríli. Z opelených kvetov sa vytvárajú plody ktoré sú pretiahle, tmavofialové o hmotnosti 0,8 až 2 g. Dlhé sú 15-30mm a široké 8-12mm. Sú šťavnaté sladkokyslé obsahujúce drobné semienka žlto-hnedej farby.
Jedná sa o jeden z najodolnejších ovocných druhov. Rastliny počas zimy znášajú teploty až -45°C, kvety nepoškodí ani mráz -7°C, takže sa nemusíme báť ani jarných mrazíkov. Plody prináša ako jeden z prvých ovocných druhov a to už od polovice mája. Pre zvýšenie výnosov sa odporúča pestovať aspoň dve odrody, ktoré zlepšujú vzájomné opelenie. Aj na Slovensku boli vyšľachtené dve pôvodné odrody a to Amur a Altaj.

Zemolez kamčatský bobule

Krásne súdkovité plody zemolezu kamčatského

Kvety zemolezu kamčatského

Kvietky sa na zemoleze objavujú medzi úplne prvými rastlinami

Pestovanie a využitie zemolezu kamčatského

Zemolez je na pestovanie veľmi nenáročná rastlín a je ju možné pestovať na celom území od nížin až po horské oblasti. Pre pestovanie je najvhodnejší hlinito - piesčitý substrát s mierne kyslou pH reakciou. Takže ak máme na záhradke zásaditú pH reakciu je vhodné ju pred výsadbou upraviť. Najvhodnejšie je pestovať kamčatskú čučoriedku na slnečnom stanovišti. Pred výsadbou obohatíme pôdu o kvalitný kompost, prípadne vyzretý maštaľný hnoj. Počas pestovania môžeme niekoľko krát za rok pridať organické hnojivo, prípadne hnojivo na kyslomilné rastliny.
Počas prvých rokov zemolez nevyžaduje rez odstraňujeme len poškodené a uschnuté konáriky. Po piatich rokoch môžeme vykonať zmladzovací rez a to odstránením starých a slabších konárikov, ktoré príliš zahusťujú korunu. Počas horúcich letných dní môžeme rastlinu poliať.
Ako bolo spomenuté už skôr je vhodné pre zvýšenie úrody pestovať aspoň dve odrody zemelezov, ktoré sa navzájom opeľujú.
Zemolez môžeme rozmnožovať vegetatívne - odrezkami, prípadne generatívne výsevom semien. Rastliny vypestované zo semien si nezachovávajú v plnej miere vlastnosti materskej rastliny, preto tento spôsob rozmnožovania nie je vhodný pre získanie kvalitných rastlín. Ak sa aj napriek tomu rozhodneme pre tento spôsob, je nutné semená studeno stratifikovať. Rozmnožovanie pomocou odrezkov z kvalitnej odrody je pomerne jednoduchý. Zakoreňujú sa bylinné koncové odrezky dĺžky 10-15 cm. Tie vo vlhkom prostredí zakorenia v priebehu 2-3 týždňov. Najjednoduchšie ako získať kvalitnú plodiacu rastlinu zemolezu je jej kúpa v záhradníctve. V dnešnej dobe sa predaju zemolezu venujú viaceré záhradníctva, ktoré ponúkajú mnoho kvalitných moderných odrôd tejto zaujímavej rastliny.

Zemolez svojim obsahom vitamínov a biologicky účinných látok patrí k významným liečivým rastlinám. Vo svojej domovine bol využívaný už od pradávna ako doplnok stravy plný vitamínov, ale aj ako významná liečivá rastlina. Plody sa jedia surové, môžeme z nich pripravovať šťavy, prípadne ich používať rovnako ako ostatné bobuľovité ovocie. Môžeme z nich pripravovať džemy, kompóty a podobne. Okrem plodov sa využívajú na liečebné účely aj listy a vetvičky z ktorých sa pripravuje čaj.


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších "čučoriedkovinách" ako muchovník, prípadne kanadská čučoriedka


Prečítajte si o ďalších drobnoplodých ovocninách


Prečítajte si o rôznych zabudnutých ovocninách zo záhrad našich starých rodičov



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach