• Svet exotických rastlín

Chlebovník (rod. Artocarpus)

Chlebovník

Rod Artocarpus patrí do čeľade morušovité (Moraceae) a patrí k hospodársky významným rastlinám. Väčšina druhov chlebovníkov pochádza z južnej a juhovýchodnej Ázie. Chlebovníky sú vždyzelené stromy vlhkých tropických nížin, aj keď niektoré druhy znesú aj horské oblasti, kde teplota môže klesnúť aj k 0°C. Je to napr. Artocarpus heterophyllus – Jack fruit. Často sa plody používajú ako zelenina a medzi zeleninu sú aj radené. Chlebovníky sú všestranne využiteľné či už plodmi, šťavou, latexom vytekajúcim z poranených miest, alebo kvalitným drevom. Plody niektorých druhov sú obrovské a môžu vážiť až 40kg a merať až 90cm a sú najväčšími známymi plodmi. Plody majú vysoký obsah sacharidov (až 25%), škrobu, minerálnych látok a vitamínov. Pre mnoho domorodcov sú základom stravy, či už ako ovocie, alebo ako zelenina po rôznej tepelnej úprave. Na jednom strome vyrastajú kvety samčie aj samičie, po opelení ktorých vzniká veľké súplodie. Najznámejšie druhy chlebovníka sú:

  • Chlebovník obyčajný (Artocarpus altilis, Fosb.) – plody chlebovníka sa používajú ako dôležitá potravina. Existujú semenné aj bezsemenné odrody. Okrem dužiny u semenných druhov sa používajú aj semená, podobne ako gaštany. Bezsemenná varieta je apyrenam semenná varieta je označovaná ako seminifera. Za surova nie je dužina chutná pre vysoký obsah škrobu. Dozreté plody majú podobnú arómu ako durian, sú sladké aj keď s nie príjemnou ostrou príchuťou.
  • Jackfruit (Artocarpus heterophyllus, Lam.) – niekedy sa môžeme stretnúť aj s fonetickým prepisom označenia ďzek fruit, alebo len džek. Jedlá časť dužiny okolo semien tvorí len asi 30% hmotnosti plodu. Plody vyrastajú priamo z kmeňa prípadne hrubších konárov (kauliflória).
  • Čampedak (Artocarpus integer (Thunb.) Merr. , alebo aj syn. Artocarpus champeden Spreng) – ďalší veľkoplodý druh. Dužina je veľmi aromatická a pripomína durian. Inak je strom aj plody veľmi podobné ako druh heterophyllus (jackfruit).
    Okrem spomenutých významných veľkoplodých druhoch, existuje viacero maloplodých druhov.
  • Artocarpus anisophylla Miq. - známy ako entawak. Guľovitý plod je pokrytý ostňami. Obsahuje jedlú oranžovo-červenú dužinu. Okrem miestneho označenia entawak sa používajú aj ďalšie miestne označenia kelidang, tawak, bintau, alebo bintawak.
  • Artocarpus elastica Reinw. - v Malajzii označovaný ako tekalang. Voľne rastúce stromy dorastajú do výšky až 60m a je najmohutnejším druhom chlebovníka. Jedlá dužina je sladká a biela.
  • Artocarpus kemando Miq. -prípadne miestny názov pudan. Plody majú priemer len okolo 4cm. Jedlá dužina má nevýraznú chuť. V menšom množstve je jedlý aj latex vytekajúci z kmeňa a používa sa na prípravu omáčok.
  • Artocarpus nitidus - oranžové plody majú sladkokyslú chuť. Jeho plody patria k najmenším z pomedzi chlebovníkov.
  • Artocarpus odoratissima Blanc – označovaný ako marang. Plody sú podobné ako jackfruit, len menšie. Dužina je však oveľa kvalitnejšia.
  • Artocarpus sarawankensis F.M.Jarrett - alebo aj Pinga. Je to pomerne vzácny druh.
  • Artocarpus sericicarpus F.M.Jarrett - miestne označovaný ako Pedalai. Plody sú oranžové a pokryté mäkkými ostňami. Svojim vzhľadom pripomína obrovský rambutan. Dužina je chutná a rovnako ako aj pri ostatných chlebovníkoch sú jedlé aj semená, ktoré sú považované za najchutnejšie.

Chlebovník

Kresba chlebovníka (Artocarpus altilis) z diela Curtis’s Botanical Magazine, vol. 55 (1828); Zdroj: http://plantgenera.org

Chlebovník

Kresba chlebovníka - jack fruit (Artocarpus heterophyllus Lam.) z diela Buchoz, P.J., Histoire universelle du regne végétal, vol. 2 (1775-1778); Zdroj: http://plantgenera.org


Pestovanie a využitie chlebovníka

Pestovať v našich podmienkach jednotlivé druhy chlebovníka je náročné, hlavne preto, lebo sa jedná o rastliny vlhkých tropických nížin. Rozmnožujú sa semenami, ale môžeme ich rozmnožovať aj odrezkami, prípadne výmladkami vyrastajúcimi z koreňov. Odrezky pred zakorenením musíme zbaviť latexu a až potom zakoreňujeme. Zakorenenie trvá približne pol roka. Pri pestovaní musíme udržovať vysokú teplotu 24-28°C a aj počas zimy by teplota nemala klesnúť pod 18°C, aj keď napr. jack fruit znesie teploty blížiacu sa k nule. Pre pestovanie použijeme výživný priepustný ľahký substrát. Substrát musí byť stále primerane vlhký, nenechávame ho preschnúť. Počas sezóny pravidelne prihnojujeme. Okrem mladých rastlín chlebovníky dobre znášajú aj priame slnko. Rastliny vypestované zo semena začínajú kvitnúť a plodiť zhruba za 5-8 rokov. Pri kvitnutí musíme opeľovať, pretože strom má samčie aj samičie kvety a peľ musíme preniesť zo samčích na samičie kvety.
Veľa druhov chlebovníkov ma široké využitie v takmer celej tropickej oblasti. Už v minulosti Angličania chceli rozšíriť chlebovník do Karibiku ako potravinu pre otrokov. Plody sa používajú nezrelé, ale aj zrelé. Najčastejšie po tepelnej úprave, ale aj surové ako ovocie.

Jackfruit

Jack fruit (Artocarpus heterophyllus Lam.) s plodmi rastúcimi na kmeni



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach