Kávovník arabský je vždyzelený tropický resp. subtropický krík, alebo menší strom patriaci do čeľade marenovité (Rubiaceae). Pochádza z horských oblastí Etiópie. Listy sú eliptické tmavozelené až 15cm dlhé. V úžľabí listov kvitne drobnými bielymi kvetmi pripomínajúcimi jazmín. Plod je 1,5 cm veľká kôstkovica, zelenej farby ktorá sa počas dozrievania mení až na červeno-hnedú. Vnútri plodov sa nachádzajú 2 semená s pozdĺžnou ryhou ktoré do seba zapadajú. Kávovník arabský je najrozšírenejším kávovníkom pestovaným na výrobu kávy. Vo svete sa pestuje mnoho odrôd a variet kávovníka arabského. Dnes sa kávovník pestuje vo všetkých subtropických a tropických oblastiach a pre mnohé krajiny tvorí hlavný vývozný artikel.
Obrázok kávovníka z diela Descourtilz, M.E., Floremédicale des Antilles, vol. 8 (1829)
Kávovník arabský môžeme úspešne pestovať aj ako interiérovú rastlinu. Je to vcelku nenáročná rastlina, ktorá nám okrem dekoratívneho vzhľadu môže priniesť aj niekoľko semiačok kávy. Pre pestovanie použije ľahší výživný s mierne kyslím pH. Veľkosť nádoby prispôsobíme veľkosti rastliny, snažíme sa presádzať každý rok do o niečo väčšej nádoby. (Široký výber kvetináčov môžete nájsť napríklad tu) Vyhovuje mu svetlé stanovište, treba však dávať na priamy slnečný úpal ten kávovníku škodí. Zalievame pravidelne, tak aby substrát nebol preschnutý. V zime polievanie jemne obmedzíme. Počas vegetácie prihnojujeme plným hnojivom, môžeme použiť aj hnojenie na list (Kvalitné postrekovače za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu). Kávovník nemá príliš rád prievan. Rastlinu sa snažíme rezať aby vytvorila peknú korunu, aj keď často je to veľmi problematické a kávovníku sa príliš rozkonárovať nechce a vzniká nám nepekná „metla" (Záhradné nožnice môžete nájsť napríklad tu). V zime môžeme preniesť na mierne chladnejšie miesto (cca. 15°C), ale znesie aj nižšie teploty - vtedy zálievku obmedzíme len aby substrát úplne nepreschol.
Jednoducho sa rozmnožuje semenami, ktoré klíčia celkom spoľahlivo. Sejeme do výsevného substrátu cca. 1cm hlboko a udržujeme v teple, kávovník klíči celkom rýchlo. Ďalej môžeme rozmnožiť kávovník zakorenením polodrevnatých odrezkov. Semenáče kvitnú po 4-7 rokoch. Trpí škodcami podobne ako citrusy teda Molice, červce, puklice, roztočce (svilušky).
Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.
Čítajte viacOkrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.
Čítajte viacNájdete nás aj na sociálnych sieťach