• Svet exotických rastlín

Makadámia – (Macadamia)

Makadámia

Makadamské, makadamové, makadámiové alebo aj queenslandské s takýmito pomenovaniami sa môžeme stretnúť pri najdrahších orechoch na trhu. Sú to plody niekoľkých druhov endemického stromu z čeľade Proteaceae. Pochádzajú z oblasti qeenslandu v Austrálii ako napovedá aj jedno z ich pomenovaní. Dnes je jeho pestovanie rozšírené aj do iných teplých oblastí sveta.
Jedná sa o vždyzelený strom dorastajúci do 10m, niekedy aj viac. Vyhovuje mu pre rast teplé bezmrazé podnebie, aj keď krátkodobo znesie aj pokles teploty pod 0st, hlavne teda staršie rastliny. Kvitne drobnými bielymi (ternifolia), ružovkastými (tetraphylla) kvetmi, ktoré sa tvoria v latách po stovkách, avšak plod sa tvorí, len zhruba z 1% kvetov. Kvety sú samoopelivé, vonné. Obdobie kvitnutia trvá až niekoľko týždňov, takže aj obdobie zberu je potom natiahnuté do dlhšieho obdobia. Mladé plody zhruba vo veľkosti hrachu hromadne opadávajú. Plody majú takmer dokonalý guľový tvar a vyznačujú sa veľmi tvrdou škrupinou ktorá je obalená zeleným oplodím ktoré po dozretí praská. Orechy sa následne zbierajú. Jadrá obsahujú až 76% tuku, čo je najviac zo všetkých olejnatých orechov. Veľkosť orechov a hrúbka škrupiny závisí od druhu a odrody.

Ako bolo spomenuté je to rod obsahujúci niekoľko druhov, ktoré sa medzi sebou môžu krížiť takže vzniklo veľa druhov krížencov. Tu je niekoľko druhov tohto stromu, rozšírené sú hlavne prvé dva druhy a ich kríženci:

  • Macadamia ternifolia F.Muell. - popis v predchádzajúcej časti pojednávajúcej všeobecne o makadámii.
  • Macadamia tetraphylla L.A.S.Johnson - tzv. makadámia štvorlistá, líši sa od druhu ternifolia hlavne listami, ktoré sú vždy na okrajoch zubaté a vyrastajú po 4 – odtiaľ aj pomenovanie. V pazuchách listov sú ostré tŕne. Pochádza z nového južného Walesu a Queenslandu. Dorastá do výšky až 20m.
  • Macadamia whelanii - Po roku 2008 druh zaradený do rodu Lasjia, takže dnes je to správne Lasjia whelanii (F.M.Bailey). Druh rastúci v quenslandských dažďových lesoch. Na rozdiel od ostatných makadámií má hladké okraje listov. Jadrá orechov sú horké a údajne aj jedovaté.
  • Macadamia jansenii C.L.Gross & P.H.Weston -
  • Macadamia integrifolia Maiden & Betche - niekedy samostatný druh, ale častejšie je to synonimum pre M. ternifolia

Makadámia

Kresba makadamového stromu z diela Maiden, J.H., Forest Flora of New South Wales, vol. 1 (1902-1904). Zdroj:plantgenera.org

Pestovanie a využitie makadamových orechov

Makadamia je jeden z mála orechov ktorý dokáže priniesť plody aj v nádobe, aj keď pri takomto pestovaní nemôžeme čakať veľkú úrodu, môžeme sa potešiť z vlastnoručne dopestovaných makadamských orechov. Pre pestovanie vyžaduje dobre drenážovaný, ľahký výživný substrát. Niekoľko krát do roka prihnojíme. Počas vegetačného obdobia doprajeme stromčeku závlahu. Štepená rastlina nám skoro prináša plody aj v nádobe. Počas vegetácie sú najvhodnejšie teploty okolo 25°C. v zime doprajeme rastline odpočinok s teplotou okolo 10°C.

Rozmnožovať makadámiu môžeme potápaním, z odrezkov aj semenami. Semená skoro strácajú klíčivosť, takže ich vysievame skoro po zbere. Pre uľahčenie klíčenia je dobré opatrne narušiť škrupinu. Klíčiť začínajú zhruba po 3 týždňoch, ale pri nižšej teplote aj dlhšie. Semenáče začínajú plodiť zhruba za 5-8 rokov. Štepiť semenáče môžeme už v druhom roku.
Zo škodcov rastliny hlavne v bytovom prostredí môžu byť napadnuté roztočmi.

Využívajú sa hlavne ako pochutina, či už čerstvé, alebo pražené a solené. Predávajú sa väčšinou lúpané, pretože ich veľmi tvrdú škrupinu je ťažké rozbiť, niekedy sa môžeme stretnúť aj s nelúpanými makadamskými orechmi, kde škrupina je po od obvode narezaná, aby ich bolo možné prasknúť. Ich využitie je samozrejme aj v cukrárenskom priemysle. V Austrálii sa niekedy používajú na výsadbu živých plotov.

Makadámia

Makadadamské orechy na strome


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach