• Svet exotických rastlín

Rajčiakovec repový (Solanum betaceum (Cav.))

Tamarillo

Celým slovenským názvom rajčiakovec repový. Český názov je rajčenka. Názov je pravdepodobne odvodený od malej podobnosti plodov, poprípade podobnosti chuti týchto plodov. V obchodoch sa stretnete s týmto plodom pod názvom Tamarillo. Je to plod vajcovitého tvaru zhruba veľkosti vajíčka. Vnútri ma kašovitú konzistenciu a plno drobných tmavých semien. Chuťou môže vzdialene pripomínať paradajky, s ovocnou príchuťou. Jedia sa po rozrezaní lyžičkou pretože tenká šupka je horká. Latinský názov rastliny je Cyphomandrabetacea. Patrí podobne ako mnoho ďalších úžitkových rastlín do čeľade solanaceae - ľuľkovité. Rajčiakovec je tropická rastlina pochádzajúca z južnej Ameriky. Pestuje sa do väčších nadmorských výšok, takže znesie aj ochladenie poprípade aj studenšie zimovanie. Je to vždyzelený strom, resp. poloker s bylinnými vetvami a veľkými listami. Listy po dotyku zapáchajú (podobne ako paradajky). Listy dorastajú do obrovských rozmerov, aj 40cm na dĺžku. Rastlina dorastá do výšky až 5 metrov. Strom tvorí riedku korunu a nie príliš vďačne sa rozkonáruje. Toto však platí pre semenáče, rastliny vypestované z odrezkov sa rozkonárujú celkom pekne aj pri oveľa menšej výške. (Kvalitné rastlinky rajčiakovca si môžete objednať na stránkach citrus-shop.cz - s jednoduchým a lacným doručovanie aj na Slovensko).

Kvitnúci strom rajciakovca - tamarila
tamarilo - kvet

Pestovanie Rajčiakovca - tamarilla

Na pestovanie nie je rajčiakovec, alebo tamarilo príliš náročný a pestovanie zvládne aj začínajúci pestovateľ. Darí sa jej v priepustnom výživnom substráte. Trvalé zamokrenie neznášajú, preto je vhodné na dno nádoby dať drenážnu vrstvu. Pri preschnutí substrátu reaguje zvädnutím listov, poprípade ich žltnutím a opadom. Veľké listy pri vyšších teplotách odparujú veľké množstvo vody takže pri slnečnom počasí treba zalievať často.
Kvety sú drobné ružovkasté (niektoré biele, len púčik je ružovkastý), rastú v strapcoch na dlhších stonkách. Kvety sa mierne podobajú kvetom zemiakov. Kvitne počas celej sezóny a súčasne sú na rastlinke plody aj kvety. Rastlina by mala plodiť pri pestovaní zo semien v druhom, resp. treťom roku, rastlina z odrezkov by mohla plodiť už v roku rozmnoženia resp. v nasledujúcom roku, ale môže to byť aj neskôr v závislosti od podmienok v akých rastlinu pestujeme. Pozor treba dávať, aby sme rastlinu príliš hlboko nezrezali, lebo semenáče kvitnú až vo vyššej výške keď sa tamarilo samo rozvetví. Toto neplatí pre rezkovance, tie zakvitnú aj vo výške 0,5-1,5 metra.
Podmienky pre pestovanie by mali byť podobné, ako pre iné subtropické rastliny, ale bez problémov sa dá zimovať aj v teplom byte. Takže ideálne teploty cez sezónu sú medzi 20-30°C, ale znesie aj vyššie teploty. Pri nižších teplotách pozor na premokrenie substrátu. V zime je vhodné skôr chladnejšie zimovanie, ideálne sú teploty okolo 10°C.Ak sa rastlina pestujeme v byte celoročne, tak v zime nenechať preschnúť substrát a pestovať čo najbližšie k oknu. Je možné ho cez vegetačnú sezónu pestovať vo voľnej pôde a na jeseň pred prvými mrazíkmi vykopať a prezimovať v pivnici. Môže sa stať, že opadajú všetky listy, ale na jar po opätovnom zasadení do záhradky a prípadnom zrezaní sa vzchopí. Rastlina znesie aj mierny mráz keď omrznú listy, ale kmeň teploty pod bodom mrazu znesie (nie však dlhodobo). Veľmi dobre znáša rez, takže vzrastlú rastlinu môžeme aj hlboko zrezať a veľmi dobre regeneruje, týmto by sme mali dosiahnuť aj rozkonárenie (ako bolo ale spomenuté pri semenáčoch až vo väčšej výške). Rastlinu treba počas vegetačného obdobia prihnojovať pretože intenzívne rastie.
Nakoniec niekoľko riadkov k rozmnožovaniu. Rozmnožovať je možné generatívne (semenami), alebo vegetatívne (odrezkami). Klíčivosť semien je veľmi dobrá a rastliny veľmi rýchlo rastú. Semená je možné jednoducho získať z kúpených plodov (ako som spomenul v úvode predávajú sa pod názvom tamarillo). Semená stačí očistiť a zasiať do substrátu a pri teplote okolo 20-25°C čakať pokiaľ vyklíčia. Veľmi jednoduché je aj rozmnožovanie z odrezkov. Stačí vetvičky z rezu narezať na časti dlhé 15-20 cm a zakoreniť vo vode poprípade v substráte.O odrezky pri reze rastliny núdzu mať nebudete. Pre bytové pestovanie sú vhodnérezkovance, kvôli nižšiemu vzrastu.
Najväčším problémom pri pestovaní rajčiakovcaje náchylnosť na napadanie škodcami. Rastlinu je nutné pravideľne sledovať a kontrolovať prítomnosť škodcov. Najčastejšie ju napádajú vošky a molice. Zasiahnuť je nutné hneď v počiatkoch výskytu škodcu, pretože pri premnožení dokážu rastlinu zlikvidovať.

tamarilo - kvet

Detail na kvety rajčiakovca - tamarila

tamarilo - kvet

Kvietky rajčiakovca - tamarila ešte raz - vidieť ako rastú v strapcoch


tamarilo - mladý plod

Opelený kvet rajčiakovca – tamarila, resp. už malý plod

Stromrajčiakovca - tamarila

Semenáč aj v nádobe dokáže dorásť do výšky až 4metre

Tamarilo - plod na strome

Rastúce plody rajčiakovca - tamarila

Tamarilo - plod na strome

Rastúce plody rajčiakovca - tamarila

Tamarilo - plod na strome

Začiatok dozrievania plodov rajčiakovca - tamarila

Tamarilo - plod

Plody rajčiakovca - tamarilo



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach