• Svet exotických rastlín

Grapefruit (C. × paradisi Macf.)

Je to vždyzelený tropický strom dorastajúci do výšky 5-6 metrov, môže dosiahnuť výšku aj 13-15 metrov. Listy má tmavo zelené, dlhé (až 15cm). Kvitne bielymi kvetmi veľkosti až 5 cm z piatimi okvetnými lístkami. Ovocie oválne 10-15 priemer. Šupa žltá, dužina v závislosti od variety môže by žltá, ružová až tmavo červená a rôzne sladká.
Grapefruity sú delené do 3 hlavných skupín podľa farby dužiny, šťavy a kôry (farba môže byť závislá aj od pôdy kde sú pestované, klimatických podmienok a môže kolísať aj rok od roku):

  • Biele, alebo svetlo žlté,
  • Ružové, alebo červenkasté,
  • Sýto červené, alebo intenzívne pigmentové (krvavé) a
Ad

Grapefruit (C. × paradisi Macf.) je teda opísaný ako prírodný hybrid medzi pomelom (Citrus maxima (Burm.) Merr.) a pomarančom (C. sinensis L. Osb). Grapefruity sú výrazne polyembryonické, preto je ich pôvod zväčša nucelárny, ale aj vzniknutý mutáciami. Genetická rôznorodosť grepov je veľmi nízka kvôli ich pôvodu z mutácie.(Fang & Roose 1997; Corazza-Nunes a kol., 2002).

História grapefruitov

Grapefruit je relatívne nový prírastok medzi komerčne pestovanými citrusmi. Pochádza z ostrova Barbados (karibské ostrovy) a bol pomenovaný ako Citrus paradisi Macf. Jamesom Macfedyan-om v roku 1837 (Scora a kol., 1982; Scora, 1988). Vznikol pravdepodobne okolo roku 1700. Anglický kapitán Shaddock zanechal na ostrove semená pomela pri jeho ceste z pacifiku späť do Anglicka. Tam potom pravdepodobne grep vznikol náhodným opelením pomela peľom z lokálnych pomarančov. Odtiaľ aj názov u nás v minulosti používaný šedok (Shaddock).
Grapefruit bol dovezený na Floridu Odetom Philippe-om v roku 1823, odtiaľ sa potom neskôr rozšíril do celého tropického pásma. Florida resp. USA patria dodnes k najväčším producentom grapefruitov.

Najznámejšie odrody


  • Biele, alebo svetlo žlté,
  • - Duncan, Marsh, Oroblanco, Goldens, Wheeney, Sweetie a Melogold
  • Ružové, alebo červenkasté
  • - Foster, Henderson (Henderson Ruby), Marsh Pink (Thompson), Ray Ruby, Redblush, (Ruby, Ruby Red, Ruby Sweet, Henninger), Shambar
  • Sýto červené, alebo intenzívne pigmentové (krvavé)
  • - Rio Red (Rio Star), Flame, Star Ruby (Sunrise, Jaffa Sunrise)

Pomelo (Citrus maxima (Burm.) Merril)

Je to vždyzelený vzrastlý tropický strom dorastajúci do výšky až 15 m. Plody sú najväčšie zo všetkých citrusov, majú priemer 10-30 cm a ťažké až 3kg. V minulosti bol označovaný ako Citrus grandis (L.) Osbeck. Kôra ako aj dužina má často zelenkavú farbu aj keď je ovocie plne dozreté. Farba pomela môže kolísať od tmavo zelenej cez oranžovú až po tmavo fialovú. Niektoré odrody pomela majú tmavo zelenú kôru, ale farba dužiny je červená a chuť sladká. Pomenovanie pomelo je v niektorých českých knihách uvádzané pre hybrid C. maxima x C. paradisi (teda „pomelo“ a grapefruit). Toto asi nie je úplne správne. V českej literatúre sa stretneme s názov pummelo prípadne šedok pre tento druh. Názov pomelo bol spomenutý v práci Horticultural Varieties of Citrus (autora ROBERT WILLARD HODGSON, 1967), avšak ako pomenovanie pre grapefruit, používaný začiatkom 20 storočia v US kde sa však neujal. Dnes teda názov pomelo je používaný pre pomenovanie druhu Citrus maxima.
Pomelo je opísané ako jeden z 3 pôvodných citrusových druhov (Barrett and Rhodes (1976)), toto bolo v nedávnej minulosti potvrdené viacerými výskumami. Pomelo hralo významnú úlohu ako pôvodca viacerých citrusových druhov ako citrónovník, pomarančovník a grapefruit.


Citrus maxima

Kresba Citrus maxima v diele Histoire Naturelle des Oranges (A. Risso 1818); Zdroj: plantgenera.org/CC

História Pomela

Pomelo pravdepodobne pochádza z juhovýchodnej Ázie. Divoko rastie v Malajzii, odtiaľ sa pôvodne rozšírila a zdomácnela na Fidži. Je bežne pestované na ostrovoch Francúszkej Polynézie. Do Číny podľa záznamova sa rozšírilo v prvom storočí pnl. Na západnú pologuľu sa dostali kapitánom Shaddockom v 17 storočí prostredníctvom semienok ktoré doniesol na ostrov Barbados. Odtiaľ sa rozšírili na Jamajku a do Portorika. Komerčne sa pestovanie pomela na západnej pologuli nikdy nerozšírilo, pestuje sa tam len v záhradách. Prvé pokusy o komerčné pestovanie na západnej pologuli boli spravené v Kalifornii a na Floride začiatkom 20 storočia.

Najznámejšie odrody Pomela

Chandler, Cocktail, Kubánsky Shaddock, Hirado Buntan, Honey, Jaffa Red, Mato Buntan, Pomelit, Reinking, Siamese Sweet, Sweetie, Tahitský Sarawak, Thong Dee, Valentine, Ugli

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach

Ad