• Svet exotických rastlín

Ratlinné sladidlá

Cukor ako sladidlo sa rozšíril predovšetkým posledných 200 rokov. Dnes je biely rafinovaný cukor bezkonkurenčne najpoužívanejším sladidlom. Takýto cukor obsahuje 99,5% sacharózy, zbytok tvorí voda. Rafinovaný cukor sa vyrába z cukrodárnych rastlín. Cukrodárne rastliny majú schopnosť vytvárať a uskladňovať vo svojich orgánoch sacharidy.
V dnešnej dobe pokrýva 99% produkcie cukru pestovanie cukrovej trstiny a cukrovej repy. V porovnaní s cukrovou repou je cukrová trstina využívaná na výrobu cukru omnoho staršia kultúrna rastlina. Cukor sa z cukrovej trstiny vyrábal už v staroveku, naproti tomu prvá továreň na výrobu repkového cukru bola postavená až v roku 1796. Z celosvetovej produkcie prevláda trstinový cukor, pretože pestovanie repy je obmedzené na mierne pásmo.V dnešnej dobe je vo veľkej miere na sladenie využívaný aj tzv.zaglukózo-fruktózový sirup, ktorý je lacnejšou náhradou za rafinovaný cukor a je získavaný štiepením zložitejších cukrov hlavne z kukurice, prípadne ďalších obilnín.
Okrem týchto dvoch dominantných rastlín sa hlavne v rozvojových krajinách využívajú aj iné rastliny, z ktorých sa však nevyrába cukor rafináciou. Zväčša sa vyrábajú len rôzne sirupy, ktoré slúžia ako sladidlá, prípadne po odparení vody kryštalické sladidlá. Typickým príkladom je využitie rôznych paliem z ktorých sa získava sladká šťava narezaním kvetenstiev, prípadne kmeňa. Takto sa získava aj dnes veľmi populárny kokosový cukor. Aj steblá čiroku cukrového (Sorghumvulgare var. saccharatum) obsahujú 8-9% sacharózy a obmedzene sa využívajú na výrobu cukru. Ďalšou obylninou pre získavanie cukru je ešte proso cukrové, obsahujúce nezanedbateľné množstvo sacharózy. Inde sa z povrchu rôznych druhov rastlín zbiera sladká šťava tzv. mana (z arabského manu - dar z nebies). Prípadne hlavne v severnej Amerike často používaný javorový sirup pochádzajúci zo šťavy vychádzajúcej z poranenej kôry javora cukrového, prípadne javora červeného, ale v menšej miere aj z iných druhov javorov. Všetky spomenuté sladidlá patria medzi tzv. kalorické sladidlá, teda telu dodávajú nezanedbateľné množstvo ľahko získateľnej energie. Výhoda prírodných sladidiel oproti rafinovanému cukru (získanému či už z cukrovej repy, ale rovnako aj cukrovej trstiny) je obsah viacerých prospešných látok (ako sú minerály a vitamíny) a zväčša nižšieho glykemického indexu. Sladká chuť pri týchto sladidlách je zväčša spôsobená vysokým obsahom fruktózy a glukózy.
Ako náhradu cukru môžeme použiť ešte rôzne produkty vyrábané z ovocia, ktoré je veľmi bohatým zdrojom cukrov. Na prípravu sladidiel sa využívajú hlavne ďatle, z ktorých sa pripravuje sladiaci sirup pripomínajúci med, prípadne sa podobne spracovávajú aj figy. Z hrozien viniča sa vyrába fruktóza, známa ako hroznový cukor. Okrem ovocia aj niektoré druhy hľúz obsahujú zložitý cukor inulín, ktorý je vhodný aj pre diabetikov. Inulín obsahujú okrem iných rastlín aj topinambur, čakanka a jakon.
Nepriaznivé účinky nadmernej konzumácie rafinovaného cukru vedú ľudí čoraz častejšie hľadať alternatívy v podobe umelých sladidiel, alebo hlavne k sladidlám na prírodnej báze. Sladká chuť bola vždy v popredí záujmu už starovekých národov. Okrem medu využívaného už pred tisícročiami o tom svedčí napríklad sladovka hladkoplodá, alebo inak sladké drievko ( Lat.: Glycyrrhizaglabra L.),ktorá je popísaná na starovekých Asýrskych hlinených tabuľkách, ale i na Egyptských papyrusoch. Aj pôvodný obyvatelia Ameriky mali rastlinu so sladiacimi účinkami a to stéviu. Listy zo stévie využívali hlavne členovia kmeňa Guarana a nazývali ho "azuca-cá", čo znamená sladká tráva.
Snahou je v posledných desaťročiach nájsť a začať používať rastliny z obsahom sladkých látok necukrového charakteru, napríklad na báze glykozidov. Niektoré z týchto rastlín sa môžeme pokúsiť aj pestovať a využiť ich ako náhradu za klasický cukor aj keď zväčša je ich využitie skôr priemyselné získavanie látok použiteľných ako náhradné nízkoenergetické sladidlá.
Nižšie môžete nájsť niekoľko najznámejších cukrodárnych rastlín ktoré obsahujú sacharidy, prípadne niektoré alternatívne rastliny obsahujúce nízkoenergetické sladidlá. Pri jednotlivých rastlinách nájdeme krátky popis rastlín, prípadné možnosti pestovania a samozrejme možnosti využitia jednotlivých rastlín.

Cukrová trstina

Čítajte viac

"Palmový cukor"

Čítajte viac

Stévia cukrová

Čítajte viac

Synsepalum dulcificum

Čítajte viac

Thaumatococcus daniellii

Čítajte viac

Luo-chan-kuo

Čítajte viac

Sladovka hladkoplodá

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na socíálnych sieťach