• Svet exotických rastlín

Limetky (Limety)

Táto skupina zahrňuje viacero rôznorodých druhov, resp. odrôd výrazne sa od seba líšiacich, takže nejaký súhrnný morfologický popis pri tejto skupine nemá význam. U nás, ale teda hlavne v češtine sa môžete pre túto skupinu stretnúť s označením Lajm (resp. kyslý lajm), pôvod je s najväčšou pravdepodobnosťou vo fonetickom prepise anglického označenia lime [laim]. Skupinu limiet môžeme ich rozdeliť do dvoch skupín a to:

  • kysloplodé
  • sladkoplodé

Kysloplodé druhy

Táto skupina je všeobecne známa a hlavne u nás označovaná ako limetky. Sem môžeme zaradiť hlavne dva druhy a to:

Citrus × aurantifolia (Christm.) Swingle

Môžeme ho nájsť hlavne pod názvom key lime prípadne mexican lime (mexická limetka) prípadne ešte West Indian lime. Swingle klasifikoval tento druh ako jediný kysloplodý a zaradil sem všetky odrody. Oproti Perzskej limetke (C. latifolia) je plod menší, obsahuje viac semien, má výraznejšiu arómu. Oplodie po dozretí je žlté, avšak komerčne sa zbierajú ešte zelené plody. Posledné genetické výskumy ukázali, že C. aurantifolia obsahuje gény citrónu, cedrátu a malokvetej papedy C. micrantha

Citrus × latifolia Tanaka

Označovaný ako Tahitská limetka (tahity lime), prípadné perzská limetka. Ako druh bol stanovený Tanakom. Je označovaná aj ako Bearss lime (Pomenovaná po John T. Bearss, ktorý vyšľachtil túto bezsemennú odrodu okolo roku 1895 v jeho škôlke Porterville). Oproti mexickej limetke má výhody, že plody sú väčšie, bezsemenné, stromček je bez tŕňov. Pôvod tohto druhu je hybridný a niektoré výskumi naznačujú, že sa jedná pravdepodobne o hybrid mexickej limety (Citrus × aurantifolia) a citrónu (Citrus × limon) prípadne cedrátu (C. medica). Je to komerčne najpestovanejší druh a keď kupujete u nás limety tak s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o tento druh.

Ad

limeta

Limeta ako ju môžeme poznať z našich obchodov, a z ktorej si môžeme pripraviť osviežujúce miešané nápoje

Sladkoplodé druhy

Sem môžeme zaradiť hlavne dva druhy a to:

C. × limetta Risso(sladká limeta)

Pri tomto druhu medzi autormi panuje nejednotnosť. Niektorými autormi je označovaný ako sladký citrón. Tanaka popísal tento druh ako sladká limeta, prípadne stredomorský citrón. Dnes platný názov by mal byť Citrus × limon 'Limetta' .

C. limettiodes Tanaka

Tanakom klasifikovaný ako Perzská sladká limeta. Toto je Indická sladká limeta a nie je to to isté ako C. limetta používaný v Palestíne ako podpník spomenutá vyššie. Posledné genetické štúdie ukázali, že sa jedná o hybrid cedrátu a bigarádie, teda má rovnaký pôvod ako citrón. Dnes platný názov by mal byť Citrus × limon (L.) Osbeck 'Indian Lime'.

Na záver k limetkám

Ako už bolo spomenuté v úvode táto skupina zahrňuje rôzne odrody prípadne druhy. Hlavne v angličtine sa ešte môžeme stretnúť s označením "lime" teda limeta (limetka) aj pri ďalších druhoch. Tieto názvy sú nie botanicky správne, ale používané hlavne v angličtine často a môžeme sa s nimi stretnúť. Tu je niekoľko z nich:

  • Rangpur lime - (označovaný niekedy aj u nás Rangpurský lajm) - teda Citrus × limonia
  • Kaffir lime - (aj u nás označovaný Kafrová limeta) - teda Citrus hystix
  • Finger lime - ("prstová" limeta) - (Micro) Citrus australasica
  • Desert lime - ("púštna" limeta) - (Eremo) Citrus glauca
  • ... ale aj ďalšie

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach

Ad